Mózg kreatywny – między zabawą, zadaniem a doświadczeniem
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki wraz ze „Studio
MY – Magdalena Strojniak” zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu
„Akademia Mózgu”, które odbędzie się wyjątkowo w poniedziałek – 18
marca o godz. 19.00. Wykład oraz mini warsztaty ruchowe poprowadzi Iwona
Olszowska – tancerka, choreograf, nauczycielka tańca współczesnego, dyplomowany
instruktor Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering.
Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o psychomotoryce i zależnościach między percepcją, ruchem, przeżywaniem, uczeniem się a działaniem a także o odruchach bezwarunkowych i o tym jak taniec koreluje z nauką i naszą kreatywnością. Na zakończenie spróbujemy swoich sił w warsztatach ruchowych i relacji ciało-mózg, mózg-ciało.
Sala Kominkowa
Wstęp wolny
Iwona Olszowska doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach Śląskiego Teatru Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz na festiwalach tańca w Polsce. Swoją karierę taneczną rozpoczęła w latach osiemdziesiątych w studenckim teatrze tańca „Kontrast”. Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST (1989). Od 1989 roku kierownik artystyczny EST-u, realizującego obecnie projekty improwizacji strukturalnej, lecture-performance i site-specific. Tworzy cykl Obszar tańca w Teatrze Barakah.
Tworzy spektakle autorskie, solowe, choreografie dla zespołu EST, a także dla Polskiego Teatru Tańca. Realizowała także ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych (min. dla Teatru Rozmaitości w Warszawie, Narodowego Teatru Starego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Prowadziła coachingi zakończone pokazami, m.in. Pan European Art. Laboratory w Willi Decjusza, kilkakrotnie Falling After Paxton w Toruniu, łodzi, Białymstoku, Wrocławiu.
Brała udział w projektach z Pracownią Fizyczną (Zdarzenia oraz wystawa w MS2 w Lodzi Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy,. O improwizacji tańca), Renatą Piotrowską (Unknown), Martą Pietruszką i Andrzejem Sadowski (B&B), Marcinem Janusem, Magdą Przybysz (Serce zRozum), oraz w projektach międzynarodowych: Liz Lerman Dance Exchange, Bliskość Risy Jaroslow, Aurora Maidy Withers, Ocean Miasta Pierre’a Deloche’a, Just say it Michaela Schumachera, Samples project (projekt polsko-rumuński z EST.
Jako tancerka tańczy solowo, oraz z EST ostatnio również w przestrzeniach alternatywnych, improwizacje strukturalne, m.in. lecture performances: Serce zRozum, Bones Mind Moving – Moving Bones Mind, Falling after Paxton z EST/Hurtownią Ruchu, oraz site-specific z EST/Płaczące krzesła – Plac Bohaterów Getta, Tramwaj zwany podążaniem, Autoshow, Dziwne Nie_pokoje oraz Jackiem Owczarkiem projekt And we will dance together. Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugali, Izraelu, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii Otrzymała nagrody za choreografie oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego i programu ArtsLink w Nowym Jorku. Członkini Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca 2014.
Pedagog kursów instruktorskich, studiów zaocznych na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz warsztatów tańca i festiwali kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (m.in. Ukraina, Anglia, Rosja, Mołdawia, Niemcy, Włochy, Portugalia). Przez 8 lat uczyła studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Obecnie uczy także w Hurtowni Ruchu oraz w „Kontakcie. Przestrzeni ruchu i tańca” w Krakowie.