Przeskocz do treści
Fortepian na cztery ręce | Muzyka (nie)poważna

Fortepian na cztery ręce | Muzyka (nie)poważna

Czy muzyka klasyczna musi być poważna? Dworek Białoprądnicki zaprasza na nowy cykl koncertowy „Muzyka (nie)poważna”, w którym odkryjemy zabawne i niesztampowe oblicze tego gatunku. Zapraszamy na drugi koncert w ramach tego cyklu, już 22 kwietnia 2022 roku, o godz. 19.00, podczas którego usłyszymy duet fortepianowy Gabriela Ross i Michał Babiarz, oraz trio w składzie Izabela Ratajewska – flet, Aleksandra Traczyk – skrzypce i Weronika Bujok – fortepian.

Duo propaguje muzykę kameralna wykonywaną na jednym fortepianie na cztery ręce. W skład ich repertuaru wchodzi utwór fortepianowy na cztery ręce Claude’a Debussy’ego „Mała suita” (fr. „Petite suite” . Na całość dzieła składają się cztery miniatury utrzymane w tanecznym charakterze. Debussy, propagator starofrancuskich wzorów, zwolennik lekkości i ludycznego charakteru muzyki, uciekał świadomie od skomplikowanych, jak mówił, męczących form.

Usłyszymy również dzieło Maurice’a Ravela – „Rapsodię hiszpańską” (hiszp. „Rhapsodie espagnole”) w wykonaniu muzycznego tria. Oparta na wątkach folkloru hiszpańskiego należy do jednych z najbardziej efektownych dzieł Ravela. Rapsodia hiszpańska jest czteroczęściową suitą.

Wstęp wolny.

Kogo usłyszymy podczas koncertu?

Duo w składzie Gabriela Ross i Michał Babiarz. Gabriela Ross – studentka III roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej. Michał Babiarz – student III roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Laureat blisko 50 nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych i kompozytorskich. Uczestnik 67. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marii Canals w Barcelonie. Wspólnie, od 2021 roku tworzą duo fortepianowe. Studiują w klasie kameralistyki dra hab. Michała Dziada.

Trio w składzie Izabela Ratajewska – flet, Aleksandra Traczyk – skrzypce i Weronika Bujok – fortepian, wykona utwór francuskiego kompozytora, flecista i dyrygenta Philippe Gauberta i czeskiego kompozytora muzyki poważnej Bohuslava Martinu. Trio powstało w 2021 roku na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Instrumentalistki obecnie studiują w klasie kameralistyki dr hab. Moniki Wilińskiej-Tarcholik, dr hab. Anny Armatys-Borelli, prof. AMKP i Magdaleny Margańskiej-Dec.

Cykl Muzyka (nie)poważna

Muzyka (nie)poważna to nowa propozycja koncertowa, której celem jest ukazanie muzyki klasycznej, pozornie nudnej i niedostępnej, jako gatunku zabawnego, interesującego i niesztampowego. W ramach cyklu wysłuchamy koncertów wykonanych przez młodych muzyków bawiących się formą i instrumentarium. Partnerem cyklu koncertów jest Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.