Przeskocz do treści
Noc Tańca 2023

Noc Tańca 2023

Krakowskie Noce to wydarzenia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas Nocy Tańca, 3 czerwca 2023 roku, w Dworku Białoprądnickim zobaczymy pokazy tańca z różnych stron świata, a także weźmiemy udział w licznych warsztatach.

W programie zobaczymy m.in. taniec indyjski, irlandzki, bałkański i współczesny. Nie zabraknie też tanecznych spektakli i performance’ów, otwartych warsztatów, plenerowych wprawek swingowych i bolywoodzkiej zabawy, a także specjalnych propozycji dla mam z maluszkami. Wydarzenie zakończy energetyczny koncert zespołu Dikanda, pełen folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu. Znakomity kontakt artystów z publicznością, żywiołowe dźwięki i kroki poznane na wcześniejszych warsztatach, sprawią, że koncert stanie się niezapomnianą finałową potańcówką pod gwiazdami!

Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program

SCENA PLENEROWA – DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI, UL. PAPIERNICZA 2

15.30 – 16.00
CHUŚTANIEC – POKAZ I WARSZTATY TAŃCA DLA RODZICÓW Z DZIECKIEM W CHUŚCIE

Zajęcia taneczne dedykowane mamom i tatom, wiążącym swoje dzieci do chusty lub noszące w nosidłach. Zobaczymy pokazy choreografii już stworzonych przez mamy tańczące w Dworku Białoprądnickim, ale i wspólnie nauczymy się nowych kroków, pobujamy i zatańczymy w kręgu. Do wspólnego tańca (także w kręgu) zapraszamy nie tylko mamy, ale i tatów, babcie, dziadków i starsze rodzeństwo maluszków. Bo tańczyć każdy może!

Warsztaty poprowadzi Urszula Tomalak, doradca noszenia dzieci w chustach ClauWi® i instruktor „Chuśtańca”.

16.00 – 16.20
CHAMELI GROUP ZESPÓŁ TAŃCA INDYJSKIEGO

„Chameli” z języka hindi oznacza jaśmin, którym w Indiach kobiety ozdabiają swoje włosy. Grupa prezentuje głównie bollywood, bhangrę, garbę, lavani oraz kathak, ale tworzy również liczne fuzje bazujące na innych technikach i stylach tanecznych. Chameli w tym roku świętować będzie jubileusz 10-lecia swojej artystycznej działalności.

Podczas pokazu zaprezentują m.in.:
GHOOMAR – choreografia do piosenki Ghoomar z filmu Padmavaat. Ghoomar to ludowy taniec pochodzący z Rajasthanu, najważniejszym ruchem tego tańca są obroty wykonywane do środka i na zewnątrz dużego koła.Tradycyjnie wykonywany jest przez kobiety, z głowami zakrytymi chustą oraz w szerokich spódnicach podkreślających obroty. Tańczony jest zazwyczaj na weselach, festiwalach, czy przy religijnych obchodach, według rytuału powinna go również wykonać panna młoda po wkroczeniu do domu małżonka.

16.20 – 16.40
ERIU ZESPÓŁ TAŃCA IRLANDZKIEGO

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które oczarowane muzyką irlandzką zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii. Eriu skupia tancerki o różnych zainteresowaniach i zawodach, których zamiłowanie do muzyki i tańca irlandzkiego owocuje ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi oraz klimatycznymi choreografiami. Choreografem zespołu jest Agata Kowalczyk, tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca ludowego

16.45 – 16.55
LA FOLIE! RETRO CABARET – BAL W SAVOYU

Przedwojenny blichtr, urok dekadenckich rozrywek, czar stylu retro i pasja do dawnych form sztuki estradowej – zespół “La Folie! Retro Cabaret” to grupa artystów, których celem jest przywołanie ducha zapomnianych stylów tanecznych i form teatralnych, które niegdyś królowały w kabaretach, wodewilach i rewiach.

„Bal w Savoyu” to pokaz tańców z dwudziestolecia międzywojennego. Choreografie przygotowali: Agnieszka Hrakałło-Horawska, Magdalena Białek, Aleksandra Mamulska, Aneta Kita i Michał Torba.

17.00 – 18.00
WPRAWKI SWINGOWE Z JAZZ LIKE THAT

Stowarzyszenie Jazz Like That specjalizuje się w kulturze lat 20., 30. i 40. XX wieku. Ich pokazy to nie tylko taniec, ale także moda i muzyka tamtych czasów. Za każdym razem tworzy niezapomniany klimat, który przenosi widzów w czasy roztańczonej Złotej Ery Swinga. Przed nami wspólna lekcja tańca swingowego, pokaz improwizacji tanecznej oraz animacje taneczne – czyli fantastyczna wspólna zabawa dla każdego!

18.00 – 18.20
TEATR TAŃCA OFFICYNA – POŁĄCZONE (FRAGM.)

Spektakl „Połączone” powstał w oparciu o emocje towarzyszce relacjom kobiet. Skupia się na temacie wzajemnego postrzegania kobiet przez kobiety w społeczeństwie, nakreśla problem sztucznie napędzanej rywalizacji i presji grupy wywieranej na jednostkę.

Teatr powstał w październiku w 2021 roku w studio tańca „Officyna” w Krakowie. Dyrektorem zespołu jest Katarzyna Kleszcz, kierownikiem i choreografem – Sebastian Szul.

18.30 – 19.15
ZESPÓŁ IGLIKA Z KAPELĄ (tańce bułgarskie)

Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich Iglika (po bułgarsku „pierwiosnek”) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ. Iglika jest zespołem amatorskim, skupiającym dorosłych pasjonatów folkloru bałkańskiego, którzy rozwijają swoje umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Serbii, Macedonii, Grecji. Zespół cały czas powiększa swój repertuar o nowe melodie, pieśni i tańce z różnych regionów

19.20 – 19.50
BOLLYWOOD PARTY

Taniec bollywood jest jednym z najbardziej ekspresyjnych tańców na świecie. Łączy w sobie elementy tradycyjnych tańców hinduskich oraz tańców współczesnych. Wszystkie chwyty są tu dozwolone – najważniejsza jest dobra zabawa i pozytywna energia. Podczas warsztato-potańcówki prowadzonej przez tancerki Chameli Group poznamy m.in. mix tańca Bollywood i bhangry do energetycznego utworu Bhangra Ta Sajda.

20.00 – 20.30
POLE
Performance taneczny wykonają: Małgorzata Haduch i Kiryl Alexandrov. Obiekt artystyczny stworzy Paweł Łubkowski.

Małgorzata Haduch jest jedną z niewielu osób w Krakowie która od ponad 20 lat rozwija nurt tańca improwizowanego, konsekwentnie rozwijając ten język sztuki poza przyjętymi stereotypami. Podczas Nocy Tańca artyści zaprezentują występ w improwizacji tanecznej z użyciem niespotykanych instrumentów (waterphone) oraz w obecności obiektu przygotowanego przez krakowskiego artystę Pawła Łubkowskiego. Jego obiekty oraz kreowana atmosfera sceniczna stwarzają nietuzinkowe warunki do tworzenia otwartych procesów zaskakujących w swojej formie i emocjonalności. Równocześnie, występy sceniczne Haduch i Alexandrova są zawsze bliskim spotkaniem z publicznością, niezapomnianym doświadczeniem odkładającym się w pamięci widzów.

20.30 – 21.45
DIKANDA


Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Znakomity kontakt artystów z publicznością, rozbudzające dźwięki i kroki poznane na wcześniejszych warsztatach, sprawią, że koncert stanie się niezapomnianą finałową potańcówką pod gwiazdami!

WARSZTATY TANECZNE DLA DZIECI I DOROSŁYCH
Zajęcia prowadzą instruktorzy Fundacji SZTUKARNIA

Taniec kreatywny dla dzieci (warsztaty)

9.00-10.30
dla dzieci 4-6 lat

11.00-12.30
dla dzieci 7-10 lat

Taniec kreatywny to forma aktywności, która pozwala na swobodną i kreatywną ekspresję poprzez ruch i taniec. W odróżnieniu od tradycyjnych stylów tanecznych, taniec kreatywny dla dzieci nie wymaga konkretnych kroków czy sekwencji ruchów. Zamiast tego, stawia nacisk na indywidualność, improwizację i wykorzystanie wyobraźni. Będą to zajęcia grupowe. W trakcie tych zajęć, dzieci nauczą się podstawowych technik ruchu i przyswajają umiejętności, które pomogą im wyrażać siebie poprzez taniec. Taniec kreatywny jest idealny dla dzieci, gdyż te chcą eksplorować swoją kreatywność i wyrażać siebie poprzez ruch i muzykę. Jest to także doskonały sposób na rozwijanie koordynacji, równowagi i wytrzymałości fizycznej dziecka, a także na kształtowanie poczucia rytmu i melodii.

ZAPISY: fundacjasztukarnia@gmail.com

Miejsce zajęć: sala fitness

13.00 – 16.00
Warsztaty tańców narodowych z różnych stron świata
dla kogo? młodzież, dorośli, seniorzy

Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego naszego kraju oraz poznać tańce zagraniczne. Warsztat stanowi doskonały wstęp do zapoznania się z narodowymi tańcami polskimi takimi jak polonez czy krakowiak, jak również z podstawami tańców narodowych naszych zagranicznych sąsiadów. Nauka tańca wiąże się również z kształtowaniem prawidłowej postawy ciała, umiejętności pracy w grupie, budowaniem koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, świadomego planowania ruchu. Uczestnicy zyskają wiedzę praktyczną.

Warsztaty dedykowane są młodzieży i dorosłym oraz aktywnym seniorom.

Nie jest wymagane posiadanie partnera/partnerki do tańca, ani wcześniejsze doświadczenie taneczne.

Uwaga, prosimy zabrać wygodne, ZMIENNE obuwie, wodę oraz luźny strój.

ZAPISY: fundacjasztukarnia@gmail.com

Miejsce zajęć: Zajazd Kościuszkowski

17.00 – 20.00
Międzynarodowe tańce w kręgu
dla kogo? młodzież, dorośli, seniorzy

Krąg stanowi specyficzną formę taneczną. Daje poczucie wsparcia bez rywalizacji. Krąg pozwala na stworzenie wspólnoty nawet z obcych sobie ludzi. Głównym celem tego rodzaju tańców jest integrowanie. Są one tańczone grupowo w kole lub korowodzie, charakteryzują się dużą różnorodnością, zarówno pod względem kroków jak i tempa – są wśród nich wolne i dostojne, a także dynamiczne. Dodatkową zaletą tańców w kręgu są proste kroki, dzięki czemu mogą być one tańczone przez wszystkie grupy wiekowe. Ich uproszczona forma pozwala szybko opanować podstawowe kroki i bawić się wspólnie z innymi.

Nie jest wymagane posiadanie partnera/partnerki do tańca, ani wcześniejsze doświadczenie taneczne.

Uwaga, prosimy zabrać wygodne, ZMIENNE obuwie, wodę oraz luźny strój.

ZAPISY: fundacjasztukarnia@gmail.com

Miejsce zajęć: Zajazd Kościuszkowski

Dodatkowo – SALA TEATRALNA PRZY PARAFII ŚW. JADWIGI, UL. WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA 60

19.30 – 20.30
W nowym stylu – spektakl w wykonaniu Szkoły Stepowania MyTap

Przedstawienie taneczne oparte na stepowaniu, dla którego punktem wyjścia była inspiracja stylem Art Deco. Gra kolorów i kontrastów, moda, Paryż, architektura, malarstwo, jazz to motywy, które ujrzycie w wykonaniu tancerek i tancerzy ze Szkoły Stepowania MyTap. Łącznie na scenie zaprezentuje się ok. 80 osób, zarówno dzieci j ak i dorośli, którzy wspólnie stworzą piękne taneczne widowisko.

Wykonawca:

Szkoła Stepowania MyTap to pierwsza i jedyna szkoła stepowania w Krakowie. Od ponad 11 lat działa artystycznie w Krakowie oraz ośrodkach stepowania w całej Polsce. Więcej informacji na stronie: www.mytap.pl

Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie


Koordynacja wydarzenia w Dworku Białoprądnickim:
Magdalena Ochocka
magdalena.ochocka@dworek.eu
12 420 49 66

Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Więcej informacji na Miejskiej Platformie Internetowej „Magiczny Kraków”: https://www.krakow.pl/