Przeskocz do treści
Grupa tańca folkowego na scenie: zdjęcie z lotu ptaka.
Festiwal

Noc Tańca 2024

Taniec
cykliczne
plenerowe

Warsztaty, pokazy, koncert i potańcówka

Przed nami już 6. edycja Nocy Tańca. 8 czerwca pokażemy Wam bogactwo sztuki tanecznej w jej najróżniejszych odsłonach, które sprawią, że Kraków zamieni się w prawdziwe miasto tańca.

W programie warsztaty taneczne oraz pokazy, m.in. tańca irlandzkiego, bułgarskiego, nowoczesnego flamenco. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert zespołu Pieśniara i folkowa potańcówka pod sceną plenerową Dworku.

Program 6. Nocy Tańca

WARSZTATY TANECZNE

12.00 – 14.00 Warsztaty międzynarodowych tańców w kręgu dla młodzieży i dorosłych; prowadzenie: Fundacja Sztukarnia

Zapisy od 4 czerwca poprzez e-mail: fundacjasztukarnia@gmail.com

POKAZY NA SCENIE PLENEROWEJ

15.30 – 15.45 Pokazy tańca klasycznego i współczesnego w wykonaniu uczennic z Zespołu Edukacji Artystycznej Dzieci

15.50 – 16.20 Pokazy taneczne oraz warsztaty tańca z dzieckiem w chuście w wykonaniu grupy Chuśtaniec

16.30 – 17.15 Laboratorium tańca 2 – pokazy i warsztaty z udziałem uczestników szkoły tańca Studio Ruchu Simple

17.20 – 17.40 ERIU – pokaz tańców irlandzkich

17.45 – 18.10 NATYALAYA – pokaz klasycznego tańca indyjskiego bharatanatyam

18.15 – 19.15 IGLIKA – pokazy tańców bułgarskich i warsztaty taneczne z korowodowych tańców bałkańskich

19.20 – 19.50 Cracovia Danza, fragm. spektaklu „A l’Espagnol”

20.00 – 20.15 Poemat Leśny – projekt taneczny łączący taniec współczesny z flamenco w wykonaniu Marii Lowas-Rzechonek, Macieja Bendkowskiego, Doroty Skóry

20.30 – 21.30 PIEŚNIARA | potańcówka folkowa z muzyką na żywo 
w programie pieśni bałkańskie, polskie, muzyka świata oraz autorskie kompozycje inspirowane folkiem

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Artyści

Cracovia Danza

Założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu. Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień o tematyce od średniowiecza po XX wiek. Zespół propaguje także polską tradycję tańca.

Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce oraz za granicą, organizuje w Krakowie Festiwal Tańców Dworskich oraz prowadzi działalność edukacyjną.

PIEŚNIARA

To nowa formacja muzyków grających ze sobą od lat. Powstała z przyjaźni i potrzeby wspólnego muzykowania. Opiera się na muzycznej improwizacji i brzmieniach zasłyszanych w różnych kulturach świata.

Zespół Tańca NATYALAYA

Natyalaya to krakowska grupa taneczna specjalizująca się w tańcach indyjskich. Zespół prezentuje klasyczny taniec indyjski, Bharatanatyam i Kathak, a także filmowy taniec Bollywood. Grupa została założona w 2008 roku przez Ewę Wardzałę. Zespół regularnie koncertuje przy okazji wydarzeń związanych z kulturą indyjską i jej promocją. Zapraszamy także do nauki tańca bharatanatyam i kathak oraz bollywood podczas regularnych kursów i warsztatów prowadzonych przez zespół Natyalaya w Krakowie. Aktualne wiadomości na temat występów i kursów na stronie Natyalayi na Facebooku.

ERIU

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku (aktualnie przy Ośrodku Kultury Krakowiacy w Krakowie, ul. św. Gertrudy 4). Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii. Choreografem zespołu jest Agata Kowalczyk, tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca ludowego.

Dorobek artystyczny zespołu ERIU to kilka dużych spektakli tanecznych m.in.: „Wind Dancer”, „Wybór”, „Odsłony”, „Splecione w nas”, „Kobieta”, „Dwa światy, czyli gdy do baśni zakrada się mrok…”, „Trzy odcienie zieleni”, wystawianych w Nowohuckim Centrum Kultury, w krakowskim Teatrze Ludowym, Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, w Kieleckim Teatrze Tańca, Stowarzyszeniu POCZEKAJKA w Lublinie, w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury, w Gminnym Ośrodku Kultury w Nozdrzcu oraz na NOCY TAŃCA w Krakowie. Zespół ERIU gościł także na scenach Festiwalu Muzyki Celtyckiej ZAMEK w Będzinie oraz festiwalu KELTSKA NOC w czeskim Plumlov. Wspiera również akcje charytatywne KAPELE SERC i MOTOSERCE.

Zespół IGLIKA (bułg. pierwiosnek) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii słowiańskiej UJ.

W skład Zespołu IGLIKA wchodzi grupa taneczna, śpiewająca oraz kapela, w której grają profesjonalni muzycy. Podczas koncertów widzowie mogą usłyszeć akordeon, klarnet, flet, kaval, skrzypce, kontrabas, bouozuki, gitarę, darbukę, tapan i gajdę. Każdy występ zespołu to taneczno-muzyczna podróż po Bałkanach. Greckie sirtaki, bułgarskie hora, kjuczeki serbskich cyganów, przy tym kolorowe, ręcznie zdobione stroje, piękne pieśni śpiewane tzw. „białym głosem” oraz fantastyczne rytmy bałkańskie i muzyka, porywają wszystkich do tańca i wspólnej zabawy.

Taniec