Przeskocz do treści
Kobieta z mężczyzną siedzą za fortepianem. Mężczyzna patrzy na kobietę.
Koncert

OLESYA ROMANKO – ROBERTO PIANA – recital fortepianowy

Muzyka

„Zdejmijcie kapelusze, panowie: to geniusz.[…] To jest muzyka wzniosła i niezapomniana” tak krytycy piszą o muzyce Roberto Piana, który wraz z Olesyą Romanko wystąpią w Dworku Białoprądnickim już 9 maja 2024 r. o godzinie 19:00. Na recital fortepianowy na cztery ręce zapraszamy wraz z Instytutem Kultury Włoskiej. Wstęp wolny.

OLESYA ROMANKO – urodziła się w Temirtau (Kazachstan). Ukończyła studia muzyczne na Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Petersburgu (Rosja) pod kierumkiem G. Baleevej, A. Schadrina i E. Kaveriny, uzyskując dyplom z fortepianu w 2001 roku. We Włoszech uzyskała stopień magistra z najwyższymi ocenami w dziedzinie fortepianu w Konserwatorium „L. Canepa” w Sassari. Już od młodości występowała publicznie i brała udział w konkursach pianistycznych, zdobywając pierwsze nagrody. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u G. Fedorenko (muzyka kameralna), Aldo Ciccoliniego, Andrei Lucchesiniego, Mariny Greco oraz Leslie Howarda (twórczość fortepianowa Franza Liszta), Elisabetty Nutini (gra na fortepianie na cztery ręce i na dwa fortepiany). Była nauczycielką fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej w Stary Oskol i Petersburgu. Sukcesywnie występowała w wielu miastach, takich jak Starij Oskol, Orzeł, Moskwa, Petersburg, Stuttgart. Pasjonuje się zarówno repertuarem solowym, jak i tym napisanym dla duetu pianistycznego na cztery ręce i dwa fortepiany, szczególnie pogłębiając studia nad mniej znanymi utworami z XIX i XX wieku. Obecnie uczy fortepianu w Szkole Muzycznej II stopnia w Sassari.

ROBERTO PIANA – działa jako pianista, kompozytor, eseista i badacz. Jego kompozycje, programy koncertowe i pisma zawsze wyróżniały się oryginalnością i autonomią myśli. Jest autorem muzyki fortepianowej, wokalnej, kameralnej, chóralnej i symfonicznej. Prestiżowy krytyk muzyczny Stephen Wright, w American Record Guide, niedawno napisał: „Zdejmijcie kapelusze, panowie: to geniusz. Muzyka fortepianowa Roberto Piana przypomina mi Ola Gjeilo i Keitha Jarretta […] To jest muzyka wzniosła i niezapomniana”. Dzieła Roberto Piany zostały wydane na płytach CD przez różne wytwórnie muzyczne i wykonywane były na całym świecie na prestiżowych festiwalach. Partytury jego kompozycji znajdują się w katalogach różnych wydawnictw muzycznych. Koncertuje od 1990 roku, występując w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Rond Point na Polach Elizejskich w Paryżu, Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Regio w Turynie, w Domu-Muzeum Skriabina w Moskwie, na Uniwersytetach w Stuttgarcie i Petersburgu oraz w teatrach i salach licznych miast. Jest autorem książek i esejów o tematyce muzycznej. Zdobył pierwsze miejsce w licznych międzynarodowych konkursach muzycznych. Wśród nich warto wymienić Międzynarodowy Konkurs „Libertango” poświęcony Astorowi Piazzolli. Prowadzi lekcje fortepianu w Konserwatorium „Luigi Canepa” w Sassari a także kursy mistrzowskie.

PROGRAM

LAO SILESU (1883 r. – 1953 r.)
Jej portret (transkrypcja Roberto Piana)*
Dla Ciebie! (transkrypcja Roberto Piana) *
Mauretanka  (transkrypcja Roberto Piana) *

ROBERTO PIANA (ur. 1971 r.)
Preludia malarskie: **
n. 1. Joaquín Sorolla Bastida, Spacer nad brzegiem morza
n. 12 Aleksiej Charłamow, Młoda dziewczyna
n. 20. Ilja Riepin, Sadko
n. 24 Lord Leighton, Matka i dziecko
n. 25. Julius Le Blanc Stewart, Pływając jachtem po Morzu Śródziemnym

SIergIej RachmaninoW (1873 r. – 1943 r.)
Margaretki**

NIKOłAJ Rimski-KorsakoW (1844 r. – 1908 r.)
Pieśń gościa z Indii (z opery Sadko) – transkrypcja Aleksandr Siloti) **

ENRICO VALLONE (ur. 1963 r.)
Pieśni o morzu, Op. 53: Myśli o wodzie**

ROBERTO PIANA
Impresje taneczne *

Giuseppe D’Amico ( ur. 1972 r.)          
Imaginacyjna melodia ludowa n. 3***

LUCA MOSCARDI (ur. 1976 r.)
Epigram Op.21 N°5″Barcarola”***

ROBERTO PIANA
Po lekturze Liszta ***

ARAM CHACZATURIAN (1903 r. w – 1978)
Adagio z opery Spartacus – transkrypcja R. Piana) *

*             OlesyaRomanko i Roberto Piana, fortepian na cztery ręce
**           OlesyaRomanko, fortepian solo
***         Roberto Piana, fortepian solo

Muzyka

Podobne wydarzenia