Przeskocz do treści
Ryszard Pawłowski | Kolosowe spotkanie w Dworku

Ryszard Pawłowski | Kolosowe spotkanie w Dworku

Wspina się w górach już ponad 50 lat… Rekordzista wśród zdobywców najwyższych gór świata – pięć razy stawał na Mount Evereście, 34 razy zdobył Aconcaguę, 28 razy Ama Dablam, 10 razy szczyt McKinley. Na naszym kolejnym spotkaniu z cyklu Kolosowe Spotkania, które odbędzie się 5 marca 2023 o 17.00, poznacie legendę polskiego i światowego himalaizmu – Ryszarda Pawłowskiego.

Wstęp wolny

Ryszard Pawłowski

Ryszard Pawłowski – urodzony w Bogatyni w 1950 roku, zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski.

Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

W roku 2017 na Kolosach w Gdyni jako pierwszy historii został laureatem nagrody Wiecznie Młodzi, a w 2020 odebrał Super Kolosa za całokształt dokonań w górach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 50 letniego stażu w górach.

Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.