Przeskocz do treści
PIOTR STRZEŻYSZ | Kolosowe spotkania w Dworku

PIOTR STRZEŻYSZ | Kolosowe spotkania w Dworku

Piotr Strzeżysz to jeden z
najbarwniejszych i najbardziej oryginalnych polskich podróżników, niestrudzony poszukiwacz prawdy w podróżach i autor pięciu książek o marzeniach. Świat przemierza na rowerze… odkąd sięga pamięcią. W sobotę, 13 maja 2023 r, o godz. 17.00, będzie gościem kolejnych Kolosowych spotkań w Dworku. Tym razem tematem prelekcji staną się niespełnienia. Wstęp wolny.

Piotr Strzeżysz, żywa legenda Kolosów, spróbuje odpowiedzieć na podróżnicze pytania na przykładzie własnych „porażek”, które przydarzyły mu się w ciągu kilkudziesięciu lat jeżdżenia po świecie, począwszy od pierwszej próby przejechania Polski rowerem, a skończywszy na ostatniej, przerwanej podróży po Stanach Zjednoczonych. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj wybiera się w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Nie zawsze dociera do celu. Tym razem jego podróż przerwał bolesny wypadek. Jak na ironię nie na drodze, lecz we własnym namiocie.

Podczas spotkania w Dworku podróżnik będzie opowiadał o swoich przygodach i „niespełnieniach”. Dowiemy się między innymi:

  • Czym jest porażka w podróży? Niedojechaniem do celu? Niespełnieniem oczekiwań? Zawodem wywołanym wypadkiem, kolizją, kradzieżą bądź napadem?
  • Czy aby podróż była udana, zawsze musi być zwieńczeniem czyichś marzeń i zaspokojeniem oczekiwań?
  • A może wartość każdego podejmowanego wysiłku – nie tylko w podróży, ale i w życiu – najsilniej wyznacza to, czego nie udało się zrealizować?

Zapraszamy na spotkanie pełne nieoczywistości!Piotr Strzeżysz

jeden z najbarwniejszych i
najbardziej oryginalnych polskich podróżników, nagrodzonym Kolosem 2014
za wytrwałość w próbach odnalezienia życiowej prawdy w podróży i odwagę
przyjmowania tego, co przyniesie droga. Autor pięciu książek o marzeniach (Powidoki,
Makaron w sakwach, Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata, Sen powrotu,
Zaistnienia
), i ostatniej Niespełnienia.


Kolosowe spotkania w Dworku

To „kameralna” odsłona Kolosów – Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największego festiwalu podróżniczego w Europie, który co roku odbywa się w Gdyni i prezentuje najważniejsze polskie wyprawy i przedsięwzięcia eksploracyjne ostatniego roku. Ze swoimi prelekcjami przyjeżdżają największe sławy eksploracyjnego świata i młodzi, którzy idą ich śladami.Naszymi gośćmi byli, m. in.: alpiniści (Marian Bała, Kinga Baranowska, Leszek Cichy, Janusz Gołąb, Wojciech Kozub, Tomek Czapa Mackiewicz, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Adama Pustelnik, Marcin Tomaszewski, Krzysztof Wielicki), grotołazi (Andrzej Ciszewski, Marek Lorczyk), kajakarze (Aleksander Doba, Piotr Chmieliński, Andrzej Piętowski), podróżnicy (Marek Kalmus, Kamila Kielar, Paweł Kilen, Piotr Strzeżysz, Łukasz Supergan), polarnicy (prof. Krzysztof Birkenmajer, Wojtek Moskal), żeglarze (Dominik Bac, Jacek Wacławski, Szymon Kuczyński), pilot szybowcowy i wielokrotny mistrz świata Sebastian Kawa i wielu innych. Spotkania prowadzi Janusz Janowski.