Przeskocz do treści
Szara grafika przedstawiająca korony drzew.
Wystawa

Po dwóch stronach życia | wystawa Grażyny Pasterskiej-Napadło

Sztuka

Grafiki inspirowane naturą

Wystawa pt.: Po dwóch stronach życia to z jednej strony obraz natury witalnej i wciąż odradzającej się na nowo, z którą jesteśmy związani i czerpiemy z niej siły i radość, a z drugiej doświadczenie przemijania i straty, cierpienia i smutku ale też i nadziei, która doprowadza nas znów do równowagi i przenosi ponownie na jasną stronę.

Grafiki tworzone są techniką mieszaną początkowo w sposób tradycyjny poprzez frotaż połączony z rysunkiem w tonacji czerni i szarości, a potem transformowane poprzez narzędzia cyfrowe. Dzięki frotażowi zarówno sama elementy przyrody jak i przedmioty będące świadkami przemijania życia stają się niejako bezpośrednimi narratorami i współilustratorami tych dwóch historii.

Wernisaż wystawy

19 IV 2024 r. (piątek)
godz. 19.00

Sala Kominkowa
wstęp wolny
wystawa czynna: 19 IV – 15 V 2024

Po dwóch stronach życia

Życie i śmierć, radość i smutek, szczęście i cierpienie, choć stoją po przeciwnych stronach, zawsze razem tworzą nierozerwalnie doskonałą całość. Autorka tworząc je czerpała z własnych doświadczeń życiowych częściowo inspirując się twórczością Maxa Ernsta. Prace te są ilustracjami w autorskich niewydanych jeszcze publikacjach pt.: Nie bajka leśna i Spotkajmy się we śnie, tematycznie związanych z naturą, istnieniem i jego przemijaniem…

Nie bajka leśna to książka artystyczna, przedstawiająca historię dziecka poznającego tajniki życia przyrody i odnajdującego w nich niezwykłe podobieństwo do życia ludzkiego. Tytuł podkreśla prawdziwość informacji w niej zawartych. Żyjąc obok natury, potrzebujemy jej i dlatego powinniśmy szanować jej prawo do życia i dbać o nią bo, dobro przyrody jest naszym dobrem.

Spotkajmy się we śnie to książka artystyczna poruszająca problematykę żałoby po matce. Tekst i ilustracje w tej publikacji są autorskie i mają charakter poetycko-tanatologiczno-filozoficzny.

Grażyna Pasterska-Napadło

Wyróżniona absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Grafiki i asystentka w Pracowni Malarstwa i Rysunku I i II w Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie i działa charytatywnie na rzecz mniejszych gmin województwa zachodniopomorskiego w zakresie artystycznym. Członkini ZPAP.

Obok malarstwa zajmuje się̨ grafiką, wydawnictwami, plakatem i ilustracją, tworząc publikacje z autorskimi tekstami. Ma na koncie udział w wielu projektach i wystawach. Obserwację natury uważa za wyraz prawdy będącą podstawą w procesie twórczym i na to uczula młodzież̇. W pracy często inspiruje się przyrodą. Do jej ulubionych form graficznych należą frotaż i kolaż. Chętnie eksperymentuje i nie boi się wyzwań. Poszukując nowych środków wyrazu uważa, że zawsze warto zrobić coś więcej, a stawanie się artystą to niekończący się proces polegający na nieustannym poszerzaniu doświadczeń i umiejętności wyrażających się w twórczości.

Sztuka

Podobne wydarzenia