Przeskocz do treści
Poezja Henryka Majcherka

Poezja Henryka Majcherka

Podczas spotkania usłyszycie niezwykłe wiersze znanego poety, aktora i malarza Henryka Majcherka w interpretacji samego artysty jak i Jakuba Kosiniaka. Wydarzenie poprowadzi Beata Anna Symołon. Podczas SABAS-u zaprezentujemy wiersze z tomiku „Pół funta rozmaitości”.

Transmisję spotkania będzie można oglądać na naszej stronie internetowej, profilu facebookowym oraz kanale na portalu YouTube.

Henryk Majcherek urodził się w Bydgoszczy, ale obecnie mieszka w Krakowie. Występował m. in.: w teatrach Bydgoszczy, Elbląga, Koszalina, Krakowa, Szczecina, Torunia, Wrocławia.

Choć karierę sceniczną zaczynał daleko od Krakowa, to jednak od 40 lat związany jest z naszym miastem. Grał w Starym Teatrze. Uczestniczył w przedstawieniach reżyserowanych przez Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupę, Andrzeja Wajdę, a jednocześnie notował. Notował wszystko, co uznał za godne utrwalenia. Przez wiele lat pisał „Dziennik”, w którym życie osobiste przeplata się z teatrem i wydarzeniami historycznymi.

Poza występami na scenie i przed kamerami pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Wydał siedem tomów poetyckich. Wśród nich m.in. „Moje niefotogeniczne wiersze” (2011), „Kłębek” (2013), „Płoty, mury i kamienie” (2015), „Ścinki” (2016), „Ziarnka ślepej kury” (2017), „Pół funta rozmaitości” (2020).
W swojej twórczości Henryk Majcherek przygląda się zjawiskom powszechnie znanym, jak wycinka drzew, bieg uliczny, wybory…, ale nie analizuje konkretnych przypadków, lecz szuka w nich idei. Wiersze kończą pointy do przemyślenia, a może nawet wykorzy-stania w życiu: stwarzamy własne piekło na ziemi, nasze działania zaowocują dopiero przyszłym pokoleniom, cuda polityczne nigdy się nie udają… Częstym środkiem stoso-wanym przez autora jest hiperbola, niekiedy bardzo przewrotna, jak np. w „Rozważa-niach otępiałego (prozą)”. Podmiot liryczny ukazuje swoją niesprawność społeczną na tyle przekonywująco, że czytelnik jest gotów uwierzyć w jego nieporadność. I wtedy okazuje się, że tak naprawdę to rzeczywistość i ludzie aktywni się mylą, nie rozumiejąc tego, co robią i po co, a podmiot liryczny uśmiecha się do nich z dobrotliwą ironią.

Jego kolejną pasją jest malarstwo: rysunek, akwarela, olej. Prace Majcherka prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.


Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych na spotkanie poetyckie online.



SABAS online zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Nagranie realizuje Studio Nagrań Dworek Białoprądnicki im. Janusza Muniaka.