Przeskocz do treści
Przemytniczki złotych kości – spotkanie z Cezarym Borowym

Przemytniczki złotych kości – spotkanie z Cezarym Borowym

Cezary Borowy, autor książki Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach, wraca z kolejną barwną, soczystą i szczerą relacją ze świata polskich „przewalaczy”. Tym razem oddaje głos kobietom. Zapraszamy na spotkanie z autorem i promocję książki Przemytniczki złotych kości już w sobotę, 20 listopada 2021 o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Cezary Borowy – podróżnik, maratończyk, przewodnik po Azji. Wyjechał w latach 80. na wycieczkę biura podróży Orbis. Ciągnęło go w świat – chciał podróżować, zwiedzać. Z Londynu wyjechał do Indii, a tam został przemytnikiem. Tam przez prawie trzy lata regularnie podróżuje z ortalionowymi torbami, w których nielegalnie przewozi magnetowidy i kamery owinięte w koce typu tiger. Z czasem w kręgu zainteresowań pojawia się też „żółtko”, czyli złoto. W latach 80. jego podróże do Azji miały charakter zarobkowy, nie do końca legalny. Jak pisze Borowy, „przewały” w Indiach zaczęły się od polskich himalaistów, którzy musieli zarobić na swoje wyprawy. Swoje bogate doświadczenia opisał w książce „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach”, za którą w 2020 roku otrzymał nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego. Jest to nagroda dla autora lub autorki najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej.
Nadchodzące spotkanie będzie okazją do tego żeby przypomnieć tę publikację i zaprezentować najnowszą książkę „Przemytniczki złotych kości”. Dzięki niej poznacie sześć wspaniałych dziewczyn, które opowiedziały mu swoje życie. Na spotkaniu zabierzemy Was do Indii, Nepalu, Bangladeszu i Singapuru z lat 80. i 90. Porozmawiamy o przekraczaniu granic: prawnych, geograficznych i tych w sobie. O zderzeniu szarości z kolorem. O pragnieniu innego życia i adrenalinie, która krąży w żyłach.
„Przemyt elektroniki na trasie Singapur-Indie w latach 80. można uznać za wstęp do działalności przemytniczej na większą skalę. Pod koniec lat osiemdziesiątych polskich przewalaczy interesowało już tylko złoto, a to groziło o wiele poważniejszymi konsekwencjami. Przemytniczki złotych kości Cezarego Borowego to opowieść o wyrafinowanych patentach, bezczelnych ściemach, siostrzeństwie i życiu z oddechem służb na plecach. Borowy oddaje głos uczestniczkom wydarzeń.” Agnieszka Chmielewska
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zadać autorowi pytania dotyczące jego wyjątkowych przeżyć oraz zakupić książki z autografem.
Cezary Borowy. Rocznik 1960. Absolwent Wydziału Ogrodnictwa SGGW, miłośnik dendrologii. W latach osiemdziesiątych przez trzy lata mieszkał w południowej Azji, w Indiach i Singapurze. Brązowy medalista Mistrzostw Świata Nordic Walking w Austrii 2009 rok na dystansie 20 km. Mistrz Polski w Nordic Walking 2009 roku. Zapalony biegacz, w ostatnich latach ukończył dwa maratony, jest w trakcie przygotowań do kolejnego. Obecnie często odwiedza Indie zarówno jako organizator wyjazdów i przewodnik grup, jak również samotnie na kilkutygodniowe wyjazdy. W ostatnich pięciu latach odbył dwie piesze wędrówki przez interior subkontynentu. Prowadzi bloga podróżniczego „Azjatycki Obserwator”.
Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych na spotkanie.