SABAS: „Powrót do romskich korzeni” | Spotkanie z Cecilią Woloch
Zapraszamy 25 kwietnia (poniedziałek) o 18:00 na kolejny Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon na spotkanie „Powrót do romskich korzeni” z amerykańską poetką Cecilią Woloch i jej tłumaczką Grażyną Wojcieszko. Spotkanie odbędzie się w piwnicach Budynku Głównego (ul. Papiernicza 2, Kraków).
Kim jest Cecilia Woloch?
Cecilia Woloch – poetka amerykańska, autorka sześciu tomów poetyckich, w tym: Cygan, (Tsigan, The gypsy poem, Cahuenga Press de Los Angeles, 2002), Ziemia, (Earth, Two Sylvias Press 2014) i Carpathia (BOA Editions 2009), oraz powieści W trasie, (Sur la Route, Quale Press 2014). Laureatka licznych konkursów literackich, ostatnio: National Endowment for the Arts oraz Indiana Review Prize. Wykładała na wydziałach Creative writing wielu uniwersytetów na świecie. Dużo podróżuje organizując warsztaty poezji, mieszka w Los Angeles. Obecnie wykłada jako stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Rzeszowskim. W swojej poezji odnosi się do wątków historii własnej rodziny: pochodzących z Karpat Romów.
Dobór detali w tomie Cygan sprawia, że Romowie ożywają. Zapis poetycki jest szczególnie piękny i oszałamiający. Jesteśmy pod wrażeniem jej mocy – czarodziejki słów, alchemika, który splata rodzinne poszukiwania z przerażeniem i prawdą. Widzimy Romów, czujemy dym i popiół z kości, od którego rośnie trawa. Nikt inny nie pisze tak jak Woloch. To trzeba przeczytać.
Kim jest Grażyna Wojcieszko?
Grażyna Wojcieszko – poetka, tłumaczka, autorka sześciu tomów poetyckich oraz opowiadań zebranych w bestselerze Animalki. Publikowała m.in. w: „Wyspie”, „Twórczości”, „Kresach”, „Odrze”, „Arteriach”, ”Cegle”; na portalach: „Babiniec Literacki”, „Helikopter”, „Wydawnictwoj”, a także w literackiej prasie zagranicznej w USA, Francji i Hiszpani. Należy do najczęściej tłumaczonych współczesnych poetek polskich (francuski, angielski, hiszpański, szwedzki, czeski, chiński). Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka tekstów piosenek oraz scenariuszy do klipów muzycznych. Obecnie pracuje również na pograniczu poezji i sztuk wizualnych.
Z wykształcenia magister sztucznej inteligencji, absolwentka francuskich uniwersytetów: Paris-Sud i Pierre-et-Marie-Curie oraz Studium Literacko-Artystycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała na stanowisku asystentki wydziału informatyki Ecole Centrale de Paris we Francji, potem zatrudniona była w Komisji Europejskiej w Brukseli, gdzie zarządzała projektami naukowo-badawczymi. Obecnie prezesuje Fundacji czAR(T) Krzywogońca — miejscu spotkań twórczych i działalności artystycznej.