Przeskocz do treści
artysta, Janusz Grzesz, gra na gitarze, siedząc na krześle i śpiewa do mikrofonu
Koncert

SABAS | Imieniny Mistrza Jana

Literatura
cykliczne

17 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu poetycko-muzycznego SABAS:

Imieniny Mistrza Jana [Kochanowskiego] w wykonaniu Janusza Grzesza.

Jan Kochanowski w słowach O villa celsis aemula turribus podziwiał Dworek, jako twór architektonicznie pięknie wykończony i malowniczo położony. Na pamiątkę swojego pobytu napisał odę zatytułowaną „Do wsi Promnik”.

W tym roku obchodzimy 440. rocznicę śmierci poety. Przypomnijmy sobie wspólnie jego twórczość podczas autorskiego spektaklu Janusza Grzesza, opartego na utworach Kochanowskiego.

Miejsce: piwnice Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2)

Prowadzenie: Beata Anna Symołon

WSTĘP WOLNY

Janusz Grzesz – Teatr Jednego Rapsoda

W latach 1981-1984 działał w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego, gdzie odbył szkołę szczególnej sztuki oraz techniki aktorskiej. W późniejszych latach, mieszkając za granicą, występował w kameralnych, niewielkich salach, klubach, czy też prywatnych posiadłościach, jak i przed dużą widownią – od Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim poprzez Stuttgart, Kolonię aż po Hamburg, odbywając jednocześnie liczne wyprawy artystyczne do Francji i Holandii. Wszędzie śpiewał utwory do tekstów polskich poetów i poetek, z muzyką własną.

Po powrocie do Polski zawiesił publiczną działalność artystyczną, by skupić się na pracy o charakterze studyjnym i warsztatowym. Latem 2005 roku wznowił występy i założył Teatr Jednego Rapsoda. Wystawił z nim dotychczas kilkadziesiąt spektakli poetycko-muzycznych, na podstawie własnych scenariuszy. W ich realizacji wykorzystał teksty pióra Krzysztofa K. Baczyńskiego, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Andrzeja Stembarth-Sawickiego, Justyny Trembeckiej, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej, Michała Zabłockiego i innych, do muzyki własnej.

Przez pięć sezonów prezentował swoje autorskie programy w Piwnicy pod Baranami. Oprócz tego od wielu lat prowadzi warsztaty i kursy dykcji, emisji głosu, interpretacji i ruchu scenicznego.

    Literatura

    Podobne wydarzenia