Przeskocz do treści
SABAS online | Poezja Anety Kamińskiej

SABAS online | Poezja Anety Kamińskiej

Poezja jest dobra na wszystko. Dlatego zapraszamy Was na kolejne spotkanie online w Salonie Artystycznym Beaty Anny Symołon SABAS. 31 sierpnia o godz. 18.00 poznacie poetkę Anetę Kamińską i jej niezwykłą twórczość. Transmisję spotkania będzie można oglądać na naszej stronie internetowej, profilu facebookowym oraz kanale na portalu YouTube.

Aneta Kamińska jest poetką i tłumaczką poezji ukraińskiej. Urodziła się w Szczebrzeszynie, pochodzi z Zamościa, mieszka w Warszawie. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje jako metodyczka i lektorka języka polskiego dla cudzoziemców. Warto dodać, że w 2019 roku za tomik Autoportret z martwą naturą. Ostatnie wiersze Nazara Honczara otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Wśród bogatej twórczości Anety Kamińskiej wymienić można tomiki: Wiersze zdyszane, zapisz zmiany, czary i mary (hipertekst), autoportret z martwą naturą, oraz więzy krwi. Wydała wybory przekładów wierszy: Nazara Honczara Gdybym (przekład wspólnie z Andrijem Porytką), Hałyny Tkaczuk Ja ta inszi krasuni/ Ja i inne piękności, Chrystii Wenhryniuk Dowhi oczi/ Długie oczy, Borysa Humeniuka Wiersze z wojny, Lubow Jakymczuk Morele z Donbasu, Julii Stachiwskiej Wszystkie możliwe rzeczy, a także trzy autorskie antologie: Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska, 30 wierszy zza granicy. Młoda poezja ukraińska oraz Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy. Ponadto współtłumaczyła antologie: Portret kobiecy w odwróconej perspektywie. 12 poetek z Czech, Słowenii i Ukrainy, Komiks wierszem po ukraińsku oraz Listy z Ukrainy.
Poetka współtworzy Wspólny Pokój – seminarium poświęcone twórczości literackiej kobiet. Stale współpracuje z Babińcem Literackim, gdzie zamieszcza przekłady wierszy poetek ukraińskich.

SABAS online zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Nagranie realizuje STUDIO NAGRAŃ DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI IM. JANUSZA MUNIAKA.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych na spotkanie z poezją online.