SABAS online | Światło przy granicy
Są książki, które pozostawiają w nas głęboki ślad, a długo po lekturze nie możemy przestać o nich myśleć. Z pewnością należy do nich „Światło przy granicy” Piotra Lamprechta. Autor zagości w najbliższym Salonie Artystycznym Beaty Anny Symołon SABAS. Transmisja online będzie dostępna na naszym kanale Facebook w najbliższy poniedziałek, 23 listopada o godz. 18.00.
Piotr Lamprecht – augustianin, poeta, duszpasterz. Sekretarz Polskiej Prowincji Zakonu Świętego Augustyna, wikariusz w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie. Członek krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Fascynuje się awangardą (Przyboś, Brzękowski), inspiracje dla swojej twórczości czerpie głównie z lingwistycznej poezji Tymoteusza Karpowicza. Na kształtowanie się jego osobowości artystycznej wpłynęli również Witold Beliński i Stanisław Srokowski. Dotychczas wydał trzy książki poetyckie „Dyspensa” (2008), „Ewangelia gruzu” (2015) i „Pudełko” (2019). Piotr Lamprecht pisze o sobie: „Jestem augustianinem, poetą, grzybiarzem. W Zakonie pełnię różne funkcje i urzędy w zależności od potrzeb Kościoła (niektóre bardzo poważnie brzmią). Poetą byłem najpierw. Ponoć żeby przekaz Dobrej Nowiny był wiarygodny muszę być świadkiem dojrzewania dobrego poety. Dlatego staram się dbać o dyscyplinę języka, chodząc blisko granicy za którą już się chyba tylko milczy. Natchnienia najczęściej szukam w lesie, więc po spacerach po Kazimierzu w Krakowie i wpatrywaniu się, jeżdżę na grzyby, czosnek niedźwiedzi i jeżyny szukać światła, posiadając wiarę w to, że co przeżyte nie przestanie świecić. Staram się dbać o wiarę karmiącą się zachwytem”.
„Zajmują go nie tylko młyny przodków, historie pradziadka Karola, pradziadka Witolda, dziadka Zbyszka, folwark w Turowszczyźnie czy walki polskich ułanów z sowieckimi napastnikami. Interesują go także losy obecnych mieszkańców Białorusi, ich styl życia, obyczaje, religie, tradycje i kultura. Teliterackie miniatury, w których twarda proza spiera się z delikatną liryką, a nad nimi krąży poetycka metafora, te obrazy pełne szczerości i piękna, stanowią nową gałąź twórczą Lamprechta i przekazują nam kawał rzetelnej wiedzy o świecie, który choć odszedł, to dzięki talentowi i wrażliwości autora pozostawia na tych kartach swój wyraźny ślad.” – tak o artyście i jego książce pisze we wstępie do publikacji prof. Stanisław Srokowski.
Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych na spotkanie poetyckie online.
Projekt zrealizowano
przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków
przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków