Przeskocz do treści
artysta, Janusz Grzesz, gra na gitarze, siedząc na krześle i śpiewa do mikrofonu
Spotkanie

SABAS | Spektakl poetycko – muzyczny Janusza Grzesza

Literatura
cykliczne
darmowe

…A ludzkie przygody / Ludzkie noś…

Gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Salonu Artystycznego Beaty Anny Symołon (SABAS), które odbędzie się już 19 czerwca o godzinie 18:00. Ponownie będziemy gościć Janusza Grzesza, założyciela “Teatru Jednego Rapsoda”, który zaprezentuje autorskie aranżacje poetycko-muzyczne nawiązujące do polskiej literatury. Tym razem spotkamy się aby uczcić podwójne imieniny – naszego gościa i Mistrza Jana Kochanowskiego.

Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS)

Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS) gościł już dziesiątki poetów, pisarzy i krytyków, malarzy, grafików, muzyków, wokalistów i aktorów… Integruje różne środowiska twórcze poprzez dążenie do synkretyzmu prezentowanych utworów i prac. Dlatego spotkaniom z autorami towarzyszy muzyka na żywo, recytacje tekstów przez zaproszonych aktorów, bądź fotografie.

Janusz Grzesz

Janusz Grzesz to artysta z nie lada doświadczeniem. Praktykę sceniczną rozpoczął już w latach ‘70 w teatrze studenckim. Od 1979 roku występował samodzielnie i z zespołem autorskiego “Teatru w Drzodze” jako bard i twórca utworów.

W roku 1981 został przyjęty do „Teatru Laboratorium” Jerzego Grotowskiego. Tam w latach 1981- 84 przeszedł niezwykłą szkołę szczególnej sztuki oraz techniki aktorskiej. W późniejszych latach, mieszkając za granicą, występował w kameralnych, niewielkich salach, klubach, czy też prywatnych posiadłościach, jak i przed dużą widownią – od Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim poprzez Stuttgart, Kolonię aż po Hamburg, odbywając jednocześnie liczne wyprawy artystyczne do Francji i Holandii. Wszędzie śpiewał utwory do tekstów polskich poetów i poetek, z muzyką własną.

Po powrocie do Polski zawiesił publiczną działalność artystyczną, by skupić się na pracy o charakterze studyjnym i warsztatowym. Latem 2005 roku wznowił występy i założył „Teatr Jednego Rapsoda”. Wystawił z nim dotychczas kilkadziesiąt spektakli poetycko-muzycznych, na podstawie własnych scenariuszy. W ich realizacji wykorzystał teksty pióra Krzysztofa K. Baczyńskiego, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Andrzeja Stembarth-Sawickiego, Justyny Trembeckiej, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej, Michała Zabłockiego i innych, do muzyki własnej.

Pięć sezonów prezentował swoje autorskie programy w Piwnicy pod Baranami. Oprócz tego od wielu lat prowadzi warsztaty i kursy dykcji, emisji głosu, interpretacji, ruchu scenicznego oraz kreatywności.

Zapraszamy 19.06 o godzinie 18:00!

Zapraszamy Państwa do odbycia wspólnej, muzyczno-poetyckiej podróży. Ta – chociaż odbędzie się w piwnicy Dworku Białoprądnickiego – zabierze nas do krainy lirycznej nostalgii.

Do zobaczenia!

Literatura

Podobne wydarzenia