Przeskocz do treści
Na zdjęciu po prawej stronie, uśmiechnięty mężczyzna w czapce kapitana przy burcie statku. W tle morze, na horyzoncie ląd.
Spotkanie

Samotnie przez oceany. Dlaczego? | Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim

Spotkanie
cykliczne

Legendarny żeglarz Krzysztof Baranowski opowie o skomplikowanej drodze do stopnia kapitana i nieoczekiwanym udziale w wielkiej wyprawie żeglarskiej, która uświadomiła mu, co to są „uczucia oceaniczne”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 1 lutego 2025 r. o godz. 17:00.

Prowadzenie: Janusz Janowski
Miejsce: Oficyna Wschodnia – Sala Teatralna, ul. Papiernicza 2

Wstęp wolny.

Po spotkaniu będzie można zakupić książki z autografem kapitana.

kpt. Krzysztof Baranowski

Urodzony 26 czerwca 1938 we Lwowie. Żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel, krótkofalowiec SP5ATV.

Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. W latach (1964–1966) brał udział w wyprawie naukowo-żeglarskiej jachtu SY „Śmiały” wokół Ameryki Południowej.

Pomysłodawca, założyciel i prowadzący Szkołę pod Żaglami na żaglowcu STS „Pogoria”, a w 1992 na żaglowcu STS „Fryderyk Chopin”, który zbudowała jego Fundacja – Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami.

Dorobek Krzysztofa Baranowskiego nie ogranicza się wyłącznie do dokonań na morzu. Jest on również pisarzem – autorem kilkunastu książek o tematyce żeglarskiej, wydanych (wraz z tłumaczeniami) w łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy.

Napisał 25 książek, zrealizował 50 filmów dokumentalnych, odbył dwa rejsy samotne dookoła świata. Zrealizował trzy projekty budowy jednostek żaglowych: „Poloneza” (14 m długości), „Pogorii” (47 m długości), „Fryderyka Chopina” (54 m długości). Pracuje nad budową kolejnego żaglowca dla młodzieży – „Polonii” (56 m długości).

Laureat Super Kolosa 2007 za całokształt dokonań żeglarskich. Członek Honorowej Kapituły Kolosów.

Spotkanie

Podobne wydarzenia