Przeskocz do treści
głowy lalek barbie zatopione w donicy z betonem - eksponat w ramach wystawy
Wystawa

Sok z kamienia | Wystawa w Galerii Baszta

Sztuka
darmowe

Projekt artystyczny „Sok z kamienia” opowiada o uwolnieniu człowieka z zastygłych konstrukcji społecznych — ciężarów, które odbierają siły i marzenia. Zapraszamy na wernisaż tej wyjątkowej wystawy 14 X o 18.00.

Sok z kamienia

Baszta jako metaforyczna przestrzeń magicznych ruin, kamiennego kręgu, gdzie znikają i rodzą się widma czasu. Tym razem zmienia się w alchemiczne laboratorium — scenę artystyczną. Od dawna wiadomo, że nawet kamień nie jest odporny na działanie czasu i żywiołów, że może być przekształcony w wodę.

„Sok z kamienia” to manifest transformacji, siły woli przeciwko grubym bryłom konwenansów i nieprzydatnych reguł.

Festiwal Równości

Wystawa jest częścią IV-tej edycji FESTIWALU RÓWNOŚCI, poświęconego ideom wolności, równości i szacunku i temu, jak przekładają się one na jakość naszego życia i przeciwdziałają wykluczeniom.

Kuratorką wystawy jest Mariia Varlygina – fotografka, niezależna badaczka sztuki ukraińskiej, autorka i redaktorka tekstów o tej tematyce m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „YermilovCentre” w Charkowie.

Wystawa Evy Holtz, Sok z kamienia

EVA HOLTZ to artystka urodzona w 1994 r. w Czernihowie w Ukrainie. Mieszka w Kijowie. Zajmuje się głównie fotografią cyfrową obiektów oraz instalacjami. W 2000 r. ukończyła Kurs Konceptualny i Fotografii Artystycznej w szkole MYPH, prowadzonej przez Sergeya Melnichenko. Część z jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Ukrainie, w Polsce, Finlandii, Anglii i Szkocji.

Wykonuje zdjęcia rzeczy, zwłaszcza zabawek, które łączy w nieoczywisty sposób z artykułami gospodarstwa domowego, jedzeniem czy kwiatami. Specyficzna kombinacja przedmiotów i ich interakcja w przestrzeni jest dla niej kluczowa, bo jak mówi – „wtedy dzieje się to, co nazywam magią – wszystko ożywa. Moją rzekomą rolą jest określenie potencjału i warunków, w jakich moje rzeczy rzeczywiście ożyją.

Przewodnikiem mojej pracy twórczej jest moja podświadomość. Pomysły na moje zdjęcia powstają niczym błyski świateł o każdej porze dnia. Czasami trudno mi wytłumaczyć mój pomysł, zwłaszcza na poziomie logiki, ale często zdarza się, że znacznie później niż je tworzę, udaje mi się zrozumieć, o czym są moje prace. Moje prace mają charakter alegoryczny, dlatego nie zawsze dało się je zdefiniować dosłownie.”

Organizatorzy:

Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”
Partnerstwo: Centrum Praw Kobiet, Racje, Federacja Znaki Równości, Rainbow 4 Love
Opieka medialna: Wyborcza, JAZZKULTURA, Magazyn Istota, Replika
Koordynator: Dorota Halberda (dorota.halberda@dworek.eu)

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Krakowa

Instalacja site specific EVY HOLTZ
Galeria Baszta
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Papiernicza 2, Kraków

Otwarcie:
14 X 2023
18.00
Kuratorka: Maria Varlygina

Sztuka

Podobne wydarzenia