Przeskocz do treści
czarno-białe zdjęcie domu z młynem, nałożone kolorowe prostokąty w geometryczne wzory - kropki, prostokąty, gwiazdy i paski
Spacer

Spacery Białoprądnickie | Za rogatką prądnicką: szopkarze, artyści i zbójcy

Wykład
cykliczne
darmowe
grupowe

Ruszcie z nami poza utarty szlak, by poznać tajemnice i ukryte piękno naszej dzielnicy – Prądnika Białego. W sobotę, 2 września 2023 roku, o godz. 10.30 zapraszamy na spacer śladami modernizmu. Wycieczka będzie ostatnią z cyklu trzech realizowanych w ramach zadania „Spacery białoprądnickie” (BO.D4.41/22).

Spacer „Za rogatką prądnicką: szopkarze, artyści i zbójcy”

Czy istnieje prądnicka tożsamość? – niekoniecznie, za to z pewnością istniały prądnickie tradycje, i o niektórych z nich porozmawiamy podczas wycieczki. Kim był Piotr Kluzek, a kim Stanisław Pigoń i co mieściło się przy ulicach ich imienia? Dlaczego ulica Bociana (nie: Bociania), i czy ta nazwa ma coś wspólnego z legendą z innej dzielnicy Krakowa? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy podczas wycieczki wykraczającej poza typowe trasy turystyczne. Zobaczymy ślady dawnych papierni i miejsca niezwykłej aktywności twórczej. Policzymy zachowane prądnickie zabytki i zastanowimy się, co się stało z resztą. Między drugim a trzecim pierścieniem Twierdzy Kraków nadal można znaleźć odchodzący świat dawnych przedmieść Krakowa, z ich unikatowym charakterem – i wyjątkowymi historiami nadal przekazywanymi jedynie ustnie.

Naszą przewodniczką po zakamarkach Prądnika Białego będzie Zofia Ozaist-Zgodzińska.

Spacer realizowany w ramach zadania Budżetu Obywatelskie 2022 „Spacery Białoprądnickie” (BO.D4.41/22).

Termin: sobota, 2 września 2023, godz. 10.30

Miejsce zbiórki: Dworek Białoprądnicki (brama główna)

Spacer jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Informujemy, że przed rozpoczęciem wycieczki uczestnicy zostaną poproszeni o podanie swoich danych (w tym nr PESEL) z uwagi na konieczność ubezpieczenia.

Uczestnicy niepełnoletni muszą znajdować się pod opieką rodziców/opiekunów.

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków

www.dworek.eu

Wykład

Podobne wydarzenia