Przeskocz do treści
W ramach wystawy
Wystawa

Świat wymyślony | Wernisaż wystawy ilustracji

Plastyka
darmowe
rodzinne

Wyruszcie do świata pełnego kolorów, krasnoludków i marzeń. Przedstawiamy Świat wymyślony!

Od 13 października do 6 grudnia 2023 r. w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie będzie można oglądać wystawę ilustracji i plakatów Macieja Szymanowicza, która towarzyszy Festiwalowi Małej Literatury.
To niezwykła gratka dla dużych i małych miłośników książkowych ilustracji!

Na wernisaż i spotkanie z autorem dla najmłodzsych zapraszamy w piątek, 13 października 2023 r., o godz. 18.00, do Zajazdu Kościuszkowskiego (ul. Białoprądnicka 3).

Wystawa „Świat wymyślony”

Czy świat wymyślony nie może być prawdziwy? Może najpierw po prostu trzeba coś sobie zmyślić, by później po to sięgnąć? Ilustracje Macieja Szymanowicza przenoszą w świat oryginalnej kreski, bogactwa koloru i… nieskrępowanej wyobraźni. Bo czy wszystkie marzenia, dalekie podróże czy wielkie wynalazki nie mają swojego początku w naszych głowach – w naszej wyobraźni? Wszyscy mamy taką magiczną moc wymyślania historii, które czasami stają się rzeczywistością.

Na wystawie, obok ilustracji książkowych, zobaczymy także plakaty teatralne.

Spotkanie dla dzieci

Na warsztat weźmiemy jego najnowszą książkę – Marzenia. Fakty, mity, głupoty, która zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki.

Wspólnie zastanowimy się czy latawce mają marzenia? Pewnie chciałyby latać bardzo wysoko! Jak można spełniać marzenia i czy istnieje maszyna, która to potrafi? Zapatrzeni w niezwykłe ilustracje Macieja Szymanowicza, odkryjemy fakty, poznamy mity i usłyszymy głupoty o tym, co bardzo chcielibyśmy, aby było. Bohaterem naszego spotkania będą marzenia – małe, średnie duże, kolorowe, szare, długie i krótkie. Ważne, że nasze!

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Maciej Szymanowicz

Ilustruje i projektuje książki, zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 roku zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę Najmniejszy słoń świata.

Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem Praga gada. O wojnie! W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu Rok w…. zatytułowaną Rok w Krainie Czarów.

Za ilustracje do Asiuni Joanny Papuzińskiej Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za Wszystkie moje mamy Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014), a książka Marzenia. Fakty, mity, głupoty zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki (2023).

Plastyka

Podobne wydarzenia