Recepta na lepszy klimat | Spotkanie z Szymonem Bujalskim (Dziennikarzem dla klimatu)
- Naukowcy oszacowali, że aby uchronić się przed najpoważniejszymi skutkami zmiany klimatu, nie powinniśmy przekroczyć ocieplenia Ziemi o więcej niż 1,5°C. Do tej pory ogrzaliśmy naszą planetę już o ponad 1,1°C.
- 87% węgla kamiennego spalanego w gospodarstwach domowych w UE, generuje Polska.
- Miasta odpowiadają za 70% globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Jako ludzkość zrobiliśmy wiele, żeby doprowadzić do tego stanu. Jak temu zaradzić? O tym porozmawiamy z Szymonem Bujalskim, dziennikarzem dla klimatu i autorem książki „Recepta na lepszy klimat”, 16 kwietnia 2023 o 16.00.
Podczas spotkania będzie obecny tłumacz PJM.
Po dyskusji będzie możliwość zakupienia książki z autografem autora.
RECEPTA NA LEPSZY KLIMAT
Przyznajmy to wprost: jako ludzkość zrobiliśmy wiele, by wywołać chorobę – zmianę klimatu. Książka „Recepta na lepszy klimat” nie jest jednak o tym, że nasz miejski organizm i tworzący go ludzie kierują się coraz szybciej na łoże śmierci. Przede wszystkim jest o tym, jak zmieniać ten organizm tak, by był zdrowszy, bardziej odporny i mniej zarażał. I byśmy korzyści z tego odczuli już teraz. Natychmiast.
Przykłady, że można działać w tym kierunku, znajdziemy również w Polsce. Wiele z nich w „Recepcie na lepszy klimat” zebrał Szymon Bujalski – dziennikarz z kilkunastoletnim doświadczeniem znany w mediach społecznościowych jako „dziennikarz dla klimatu”.
Bujalski wiele stron zapisał doświadczeniami i opowieściami ludzi, którzy niczym białe krwinki walczą o to, by nie dać się chorobie i stworzyć zdrowsze miasta dla nas wszystkich. W swej premierowej książce pokazuje też, dlaczego tak bardzo potrzebujemy w nich natury, zrównoważonego transportu i czystego powietrza. A wszystko w oparciu nie tylko o naukową wiedzę i fakty, lecz także konkretne działania wdrażane w polskich miastach. W ten sposób Bujalski udowadnia, że troska o nasze tu i teraz oraz troska o klimat nie są czymś przeciwstawnym. To historie o tym samym.
SZYMON BUJALSKI
Szymon Bujalski prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje 27 000 osób na Facebooku i 57 000 osób na Instagramie. Przez wiele lat był związany z łódzkim oddziałem „Wyborczej”. Obecnie współpracuje z kilkoma największymi portalami informacyjnymi w Polsce. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt.
Czym jest Dworek (pop)kultury?
To przestrzeń dla młodych, starszych, mniejszych, większych, przyjaciół, znajomych, dla Ciebie, w której możesz swobodnie porozmawiać o popkulturze w ekspercko-amatorskim gronie. Spotykamy się systematycznie w niedziele Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków). Będziemy gościć specjalistów i specjalistki, praktyków i praktyczki, ale też zwykłych ludzi, którzy (pop)kulturę mają w sercu. Nie obędzie się bez koca, kawy, herbaty leżaka, świeżych owoców czy gofrów…
POZNAJ CYKL DWOREK (POP)KULTURY
Po prostu przyjdź do Dworku Białoprądnickiego, rozsiądź się wygodnie, przekąś coś i podyskutuj o popkulturze – serialach, filmach, grach, plakatach, nowościach wydawniczych, artystach i artystkach.
Obecność tłumacza PJM podczas wydarzenia została zapewniona ze środków przedsięwzięcia grantowego „Dostępny Dworek” w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.