Przeskocz do treści
Fake newsy, teorie spiskowe a fakty | Oglądaj i dyskutuj

Fake newsy, teorie spiskowe a fakty | Oglądaj i dyskutuj

Zapraszamy na projekcję filmu Twoja własna prawda (reż. Charlie Lyne) oraz spotkanie wokół najnowszej publikacji wydawnictwa bo.WIEM Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda wraz z dr. hab. Franciszkiem Czechem (UJ), który jest konsultantem merytorycznym publikacji.

Spotkanie odbędzie się 24 listopada 2022 o 18.30 w Sali Teatralnej Dworku Białoprądnickiego. Wstęp wolnyWYDARZENIE NA FB


Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda

Przypadek? Nie sądzę!

Mark Zuckerberg jest człekokształtną jaszczurką, amerykański rząd zlecił atak na World Trade Center, a lądowanie na Księżycu to kłamstwo. Oto tylko kilka przykładów niezliczonych teorii spiskowych. Czym są i dlaczego ludzie w nie wierzą? I czy mogą być niebezpieczne?

Michael Butter, rozprawiając się z mitami narosłymi w dyskusjach medialnych, przedstawia cechy, rodzaje i rozwój teorii spiskowych. Posługując się przykładami od zabójstwa Juliusza Cezara po flirt Donalda Trumpa z konspiracjonizmem, pokazuje, jak powstają i co oznaczają dla ich wyznawców. Udowadnia, że są osoby bardziej podatne na proponowaną retorykę, przekonane, że jako nieliczne znają prawdę i odkryły perfidny plan.

Nowe narracje spiskowe pojawiają się każdego dnia. Jedni w nie wierzą, drudzy obawiają się fatalnych skutków konspiracjonizmu. Książka Buttera pozwala nam na zrozumienie istoty, fenomenu i konsekwencji tego wszechobecnego zjawiska.

Twoja własna prawda

Czy Hillary Clinton kierowała gangiem handlarzy dziećmi?

4 grudnia 2016 r. Madison Welch przejechał ze swojego rodzinnego miasta Salisbury w Karolinie Północnej blisko 500 km, by dotrzeć do Waszyngtonu i w pizzerii Comet trzykrotnie wystrzelić z karabinu AR-15. Pobudki Welcha są znane. Krążące w Internecie maile, rzekomo wykradzione przez rosyjski kolektyw hakerski, jednoznacznie wskazywały, że waszyngtońska pizzeria była jedynie przykrywką dla gangu handlarzy dziećmi, kierowanego przez Hillary Clinton. W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.

Wersje językowe: Film w języku angielskim z polskimi napisami

Czym jest cykl oglądaj i dyskutuj?

Oglądaj i dyskutuj – to cykl filmów dokumentalnych w ramach projektu WATCH DOCS Zrób to sam/a Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz dyskusji z zaproszonymi osobami w Dworku Białoprądnickim. Zapraszamy na darmowe projekcje filmów i rozmowy po nich. Wstęp na wszystkie spotkania jest darmowy.

WATCH DOCS

Mamy nadzieję, że już nikogo nie trzeba przekonywać, że temat praw człowieka dotyka jedynie odległych krajów, których nazw nie pamiętamy. Prawa człowieka i ich przestrzeganie to nasza codzienność. Są one istotne tu i teraz.

Projekcje poruszających dokumentów, które pokazują doświadczenie człowieczeństwa z różnych stron, nie pozostawiają nas obojętnych. Do rozmowy zapraszamy ekspertów i ekspertki, artystów i artystki, którzy przybliżą nam tematykę spotkań, odpowiedzą na nurtujące pytania i podzielą się refleksjami.

Chcemy tworzyć przestrzeń otwartą na dyskusję i trudne tematy. Solidaryzujemy się z ofiarami wszelkiej agresji. Tematykę praw człowieka chcemy poruszyć w różnoraki sposób, pokazując, że zaangażowanie jednostki ma znaczenie.

O PROJEKCIE