Przeskocz do treści
Trifonidis Roots Septet - koncert live

Trifonidis Roots Septet – koncert live

W sieci nie liczą się odległości – możemy być razem, nawet jeśli dzielą nas setki kilometrów! Dlatego Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i Bemowskie Centrum Kultury zapraszają na nowy cykl wydarzeń online, będących kulturalnym mostem pomiędzy dwoma miastami: Warszawą i Krakowem i ich dwiema dzielnicami: Bemowem i Białym Prądnikiem. Wspólnie udowodnimy, że dobra kultura nie musi się wcale dziać w centrum miasta, a dzięki nowoczesnym narzędziom komunikacji i multimediom nie trzeba wychodzić z domu, by uczestniczyć w wartościowym koncercie, warsztatach czy spektaklu. W nadchodzącym czasie pokażemy co się u nas dzieje, ile mamy ze sobą wspólnego i czy przyjaźń krakowsko-warszawska jest możliwa…
Rozpoczynamy już jutro (3 grudnia 2020) o godz. 19:00 koncertem Trifonidis Roots Septet – projektem łączącym wybitnych muzyków ze świata muzyki etnicznej, jazzowej i współczesnej. Transmisję live znajdziecie na profilach facebookowych i kanałach YouTube zarówno Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki jak i Bemowskiego Centrum Kultury. Krakowski skład zaprezentuje na bemowskiej scenie, jak niezwykłe osobowości mogą tworzyć muzyczną harmonię, pozostając jednocześnie wyrazistymi solistami. To będzie pełna energii rootsowa podróż, wzmocniona jazzową swadą siedmioosobowego zespołu.
Trifonidis Roots Septet zagra w składzie:
  • Maciej Trifonidis – gitara basowa, kompozycja
  • Ablaye Badji – kora, instrumenty perkusyjne
  • Joachim Mencel – fortepian, lira
  • Leszek Hefi Wiśniowski – flety, saksofony
  • Stanisław Jan Klemens Słowiński – skrzypce
  • Marek Smok Rajss – instrumenty perkusyjne
  • Ryszard Pałka – perkusja
Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych na koncert online.
Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, wydawca oraz animator kultury. Zbieracz dźwięków, kolekcjoner brzmień, obserwator muzycznych procesów i nieokiełznany poszukiwacz. Założyciel i lider zespołów: Trifonidis Orchestra, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix, Trifonidis Down Town Project. Acoustic Ethno Orchestra. Współtwórca formacji Horny Trees. Właściciel wydawnictwa SlowdownRecords. Muzyka Trifonidisa jest eklektyczna i wielobarwna. Kompozytor łączy i przetwarza brzmienia muzyki etnicznej, jazzowej oraz współczesnej kameralistyki, zachowując przy tym swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje muzykę na duże orkiestrowe składy, zespoły kameralne, jak również utwory solowe i miniatury. Na brzmienie muzyki Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku wielokulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w kompozycjach, melodyce oraz sposobie gry.

Ablaye Badji (Senegal) – multiinstrumentalista, członek sławnej rodziny griotów – Cissoko. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków Ablaye zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach, z których najbardziej pokochał korę. Jego styl gry na korze jest unikatowy, a wirtuozeria, talent i niesamowity głos dodają tworzonej przez niego muzyce charakteru.

Joachim Mencel – uznany polski pianista, kompozytor, główny propagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue) ma niezwykle bogaty dorobek. Komponował m.in. muzykę filmową, dla orkiestr i baletu, koncertował ze swoimi projektami jazzowymi i występował z legendarnymi muzykami, takimi jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, Eddie Henderson, Charlie Mariano i wielu innych.

Leszek Hefi Wiśniowski – flecista, saksofonista, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Jerzego Jarosika i studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in: Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych JazzJuniors (Kraków 1993r), I Konkursu Standardów Jazzowych (Siedlce 1996), nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki (1998), Nowej Tradycji (Warszawa 2001r.), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2015). Muzyk konsekwentnie wykraczający poza ramy jednego stylu czy gatunku, intuicyjnie łączący odległe przestrzenie muzyczne. Głównie związany jest z muzyką jazzową i współczesną.

Stanisław Jan Klemens Słowiński – wybitny skrzypek, aranżer i kompozytor; laureat Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors, jest laureatem Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta oraz stypendystą Twórczego Miasta Krakowa, wielokrotnie nominowany w kategoriach “skrzypce” oraz “nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top/Jazz Forum. Jest liderem kilku ciekawych projektów autorskich, muzykiem współpracującym z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna), często uczestniczy także w realizacji projektów innych artystów, takich jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Grzech Piotrowski – World Orchestra, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski.

Marek Smok Rajss – perkusjonista, kompozytor, aranżer Dla przyjaciół i publiczności – po prostu “Smok”. Miłośnik wszelakich instrumentów perkusyjnych, wielbiciel tych najbardziej etnicznie brzmiących. Kształcił się praktykując u rodowitych Kubańczyków, których wyczucie frazy rytmicznej zafascynowało go od początku. Jego zainteresowania koncentrują się wokół różnych odmian muzyki, a w szczególności z pogranicza etno, jazzu i muzyki filmowej, co wykorzystuje we własnych projektach.

Ryszard Pałka – perkusista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Nowoczesne brzmienie i perfekcyjny rytm.