Wystawa interaktywna „Planeta Mroku” | Simeon Genew
Interaktywna wystawa Simeona Genewa, inspirowana twórczością Stanisława Lema, powstała z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Projekt „Planeta Mroku” łączy malarstwo, literaturę i animacje w spójne doświadczenie audiowizualne.
Wystawa składa się z 20 obrazów, zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest krótką formą prozatorską (ang. drabble) w formacie pliku audio, autorstwa Rafała Cywickiego. Każde drabble składa się dokładnie ze 100 słów i jest tematycznie związane z danym obrazem.
Niektóre z prac obrazy posiadają dodatkową zawartość cyfrową w postaci rzeczywistości rozszerzonej (ang. AR – Augmented Reality).
Wernisaż wystawy odbędzie się 29 listopada o godz. 19.00 w Zajeździe Kościuszkowskim (ul. Białoprądnicka 3).
Sztuka rozszerzona
Wydarzenie jest częścią projektu „Sztuka rozszerzona” dofinasowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jak przygotować się do doświadczenia?
Każdy obraz posiada kod QR, który po zeskanowaniu na urządzeniu odbiorcy odtwarza plik audio. Aby w pełni doświadczyć wystawy, należy także zeskanować QR kod przy wejściu w celu pobrania aplikacji do odtwarzania zawartości AR. Po zainstalowaniu aplikacji należy ją uruchomić i skierować urządzenie na oznaczone obrazy. Dla uzyskania najlepszego efektu zalecane są słuchawki. Wymagane połączenie z Internetem.
O wystawie, dr hab. Wojciech Birek, prof. UR Uniwersytet Rzeszowski:
Choć nominalnym patronem wystawy oraz źródłem inspiracji przywołanym przez jej autora jest twórczość i wyobraźnia krakowskiego mistrza gatunku Stanisława Lema, to w prezentowanych obrazach jest o wiele więcej kontekstów. Mechaniczno-architektoniczne formy unoszące się nad lub rozrzucone na powierzchni tytułowej Mrocznej Planety, to pojazdy lub urządzenia, stylistyką i techniką wykonania nawiązujące do plastycznej, komiksowej i scenograficznej twórczości klasyka komiksu światowego, Jeana Girauda „Moebiusa”. W ślad za nim – do komiksowych opowieści w stylu „space opera”, kultowych animacji, jak choćby antologia „Heavy Metal” czy arcydzieł kina science fiction.
Kosmiczna pustka pustynnej planety, nawiedzana przez tajemnicze, szybujące w niej konstrukcje; zimna poświata odległej gwiazdy i ciepły, oranżowy blask wydobywający się z pojazdów i urządzeń jako oznaka życia (lub przynajmniej funkcjonowania) – wszystko to składa się na specyficznie poetycki klimat cyklu Genewa.
Malarskie przestawienia zostają spójnie dopełnione nastrojowymi tekstami Rafała Cywickiego, które wzbogacają enigmatyczne obrazy o elementy, strzępy opowieści. Bardziej zresztą sugerujące, niż przywołujące konkretne zdarzenia, ale wystarczające do pobudzenia wyobraźni odbiorcy, zdolnej ożywić je, wypełnić choćby śladową akcją i wyświetlić na ich wewnętrznych, mentalnych ekranach.
Twórcy Planety Mroku
Autorem obrazów, zawartości cyfrowej i pomysłodawcą projektu jest Simeon Genew – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykładowca rysunku i kompozycji oraz malarstwa cyfrowego na kierunku sztuka cyfrowa w Filii Uniwersytetu SWPS w Krakowie. Poza pracą dydaktyczną i naukową, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz malarstwem cyfrowym i tradycyjnym, badając granice pomiędzy sztuką analogową i cyfrową.
genew.pl
Instagram: simeongen
Autor tekstu: Rafał Cywicki
Projektant gier komputerowych (game designer) i gier planszowych. Magister socjologii z tytułem uzyskanym na UJ. Entuzjasta i pisarz literatury science fiction. Swoje krótkie formy literackie publikuje w Internecie, m. in. na stronie „Sto słów fantastyki” na Facebooku.
stoslowfantastyki.com
Narrator: Jan Wawrzyniec Tuźnik
Muzyka: Daniel Birch (www.danielbirchmusic.com), Michael Brook, Solarflair i inni
Mixing: Noemis