
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA – plenerowa projekcja filmu oraz spotkanie z reżyserem MARIUSZEM WILCZYŃSKIM
Data: 30 sierpnia 2025 / sobota
Godzina:
19.00 Spotkanie z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim
20.00 Pokaz filmu – Zabij To i Wyjedź z Tego Miasta
Miejsce: Klimatyczny ogród Dworku Białoprądnickiego, ul. Papiernicza 2, Kraków
Wstęp: 10 zł
Bilety na ekobilet.pl i w kasie Dworku
Wyjątkowa animacja Mariusza Wilczyńskiego to kolejna propozycja w ramach jubileuszowego projektu „50 na 50” towarzyszącego 50. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zapraszamy na plenerowy pokaz filmu Zabij To i Wyjedź z Tego Miasta – poetyckiej, głęboko osobistej opowieści o pamięci, stracie i dzieciństwie, splatającej sen z rzeczywistością.
Film zdobył Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni w 2020 roku, Nagrodę Jury na festiwalu animacji w Ottawie oraz nagrodę FIPRESCI na Berlinale. To jedno z najgłośniejszych polskich dzieł animowanych ostatnich lat, poruszające formą i szczerością.
Projekcję filmu poprzedzi rozmowa i dyskusja z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim. Spotkanie poprowadzi Dorota Halberda.
Zabij To i Wyjedź z tego Miasta
Reżyseria: Mariusz Wilczyński
Występują: Andrzej Wajda (głos), Daniel Olbrychski (głos), Małgorzata Kożuchowska (głos), Krystyna Janda (głos), Anna Dymna (głos), Andrzej Chyra (głos), Magdalena Cielecka (głos)
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: polski
Gatunek: animacja
Czas trwania: 88 min
Mariusz Wilczyński – wybitny polski artysta, reżyser i twórca animacji, performer, profesor łódzkiej Filmówki, uznawany za jednego z najważniejszych autorów animacji artystycznej w Europie. Przez wiele lat tworzył krótkie, autorskie animacje pokazywane m.in. w MoMA i na festiwalu w Annecy. Jego animacje cechuje silnie autorski styl, oparty na rysunku, improwizacji i emocjonalnej ekspresji. Przez wiele lat tworzył krótkie metraże, często realizowane metodą animacji poklatkowej, z pogranicza snu, wspomnienia i poezji.
W 2020 roku zadebiutował pełnometrażowym filmem „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował kilkanaście lat. Film ten zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i uznanie międzynarodowej krytyki. Twórczość Wilczyńskiego często dotyka tematów straty, żałoby, dzieciństwa i pamięci – jego kino jest osobiste, ale rezonuje szeroko. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką i Tadeuszem Nalepą, których muzyka odgrywa ważną rolę w jego filmach. Poza kinem, zajmuje się również sztuką performance, improwizacją wizualną do muzyki na żywo oraz malarstwem. Wilczyński łączy świat emocji, obrazu i dźwięku, tworząc dzieła głęboko poruszające, często melancholijne, ale zawsze autentyczne.
Projekt 50 na 50
W ramach projektu 50 na 50, dofinansowanego przez Pomorską Fundację Filmową, będzie organizowane jeszcze jedno spotkania filmowe:
20 IX, sobota, g. 18.00 – Wszystkie Nasze Strachy, reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt (Sala Teatralna) Pokaz połączony z dyskusją i spotkaniem z bohaterem filmu, artystą, aktywistą Danielem Rycharskim
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO