Przeskocz do treści
Yeti i Regan na Great Trango
Inne

Yeti i Regan na Great Trango

Marcin Tomaszewski, laureat Kolosa za rok 2003 i 2013, aktualnie jeden z najlepszych polskich wspinaczy, będzie gościem Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim w sobotę (12 grudnia) o godzinie 17:00. Opowie o wytyczeniu nowej drogi na niemal pionowej, legendarnej ścianie w Karakorum.

Północno-zachodnia ściana słynnej Great Trango Tower (6286 m) w Karakorum to arcytrudne technicznie, 1500-metrowe urwisko o niespotykanym nigdzie indziej nagromadzeniu problemów wspinaczkowych. Doświadczony duet Marcin Tomaszewski & Marek Raganowicz latem 2013 roku spędził w ścianie ponad 20 dni, pokonując w tym czasie 46 wyciągów. „Bushido” stała się pierwszą od 25 lat nową polską drogą w rejonie Trango Towers (w 1988 roku na niższej z wież podobnego wyczynu dokonał Wojciech Kurtyka, wspinając się wspólnie z Erhardem Loretanem), zaś „Yeti” i „Regan” jednymi z nielicznych, którym udało się wytyczyć tak trudną linię, działając w zaledwie dwuosobowym zespole.

Marcin „Yeti” Tomaszewski od kilku lat realizuje swój autorski projekt alpinistyczny „4żywioły”, polegający na pokonywaniu największych pionowych ścian świata.

U nas opowie również o swojej niedawnej (zima 2015) wyprawie do Norwegii, podczas której (również z Markiem Raganowiczem) dokończył drogę „Katharsis” na ponad kilometrowej ścianie Trollveggen.

Sala Wielofunkcyjna (Zajazd Kościuszkowski)
Wstęp wolny