Przeskocz do treści
ZAPROJEKTUJ KULTURĘ - WARSZTATY DESIGN THINKING!
Inne

ZAPROJEKTUJ KULTURĘ – WARSZTATY DESIGN THINKING!

Znamy innowacyjny sposób na tworzenie odnoszących sukces projektów kulturalnych, skrojonych na miarę potrzeb odbiorców. To metoda DESIGN THINKING pozwalająca uwalniać twórcze pomysły i dająca instytucji kultury nowe możliwości rozwoju. Jak ją poznać? Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowisk lokalnych na warsztaty DESIGN THINKING pod hasłem „Zaprojektuj Kulturę”. Warsztaty odbędą się w dniach 23-24 listopada w godz. 9.00 – 19.00, w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

DESIGN THINKING to metoda, która robi zawrotną karierę. Wszystko dlatego, że pozwala generować projekty, usługi i produkty odnoszące SUKCES. Ten model pracy doskonale sprawdza się m.in. w projektowaniu ofert kulturalnych.

Praca metodą DESIGN THINKING to sposób, by pobudzić do kreatywnej pracy i dać instytucji nowe możliwości rozwoju. Polega – w dużym uproszczeniu – na szukaniu innowacyjnych rozwiązań i tworzeniu oferty w oparciu o empatię, głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników.

W samym sercu idei DESIGN THINKING leży działanie, budowanie prototypów, wspólne tworzenie, testowanie i działanie dalej, a wiedza uczestników w połączeniu z umiejętnościami prowadzącego jest bazą i największym kapitałem do projektowania produktów i usług. Ważnym elementem tej metody jest również tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, które łączą kompetencje osób z różnym doświadczeniem oraz wykształceniem.

Kluczem do sukcesu stosowanym w metodzie DESIGN THINKING jest koncentracja na odbiorcy – zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb, spojrzenie na problem z wielu perspektyw, tworzenie prototypów, pozyskiwanie informacji zwrotnej od użytkowników oraz testowanie produktu czy usługi.

Celem pośrednim zadania jest rozwijanie kreatywności, elastycznego myślenia

i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Każdy może mieć realny wpływ na efektywną i pożądaną zmianę w danej dziedzinie, a zastosowanie metody DESIGN THINKING jest właściwym, innowacyjnym i atrakcyjnym narzędziem do wprowadzania zmian.

Efektem warsztatów z zastosowaniem metody DESIGN THINKING jest wypracowanie oryginalnych, „skrojonych na miarę”, dostosowanych do potrzeb i efektywnych projektów, produktów i usług służących rozwojowi oferty kulturalnej w danym regionie.

SŁÓW KILKA O WARSZTATACH :

Podczas dwudniowych, BEZPŁATNYCH WARSZTATÓW Uczestnicy nauczą się pracować metodą DESIGN THINKING. Zdobędą kompetencje do tworzenia lepszej, innowacyjnej i atrakcyjnej oferty kulturalnej, w przygotowanie której będą zaangażowani sami odbiorcy. Podzieleni na 4-8 osobowe zespoły zaprojektują jedno zagadnienie z zakresu życia kulturalnego.

Każdy z dwudniowych warsztatów będzie się składał z czterech etapów opartych o metodykę podwójnego diamentu (double diamond) stworzoną w oparciu o doświadczenia projektowania produktów oraz usług, tj.: Discover, Define, Develop, Deliver.

Warsztaty kończą się przygotowaniem projektów, nowych rozwiązań w ofercie kulturalnej oraz prototypami tych usług w formie instrukcji i briefu, pozwalającymi na wdrożenie ich w zainteresowanych instytucjach.

Podsumowaniem WARSZTATÓW będzie PANEL DYSKUSYJNY, w czasie którego zaprezentujemy i omówimy zaprojektowane produkty i usługi dla sektora kultury. W PANELU wezmą udział uczestnicy warsztatów oraz goście specjalni – praktycy, którzy wprowadzili efektywne zmiany w swoich placówkach czy środowiskach m.in. dzięki innowacyjnej metodzie DESIGN THINKING.

Koordynator projektu: Dorota Halberda, tel. 12 420 49 62, dorota.halberda@dworek.eu

fb Jeżeli weźmiesz udział w warsztatach Design Thinking dołącz do wydarzenia na facebooku!



Warsztaty poprowadzi Kuba Danecki współzałożyciel PLEO skills. Stworzył regularny cykl otwartych szkoleń The Great Design Thinking Adventure w Krakowie, współorganizator trzech edycji Kraków Jams, lokalnej edycji Global Service Jam. Service Design Team Leader w TEDx Kraków. Twórca projektu szkoleniowego „Maszynownia. Zasilanie kultury” w Małopolskim Instytucie Kultury, współautor bloku Design Thinking. Mentor na hackathonach i media labach. Pracował dla organizacji pozarządowych (Centrum Cyfrowe, Fundacja Nowoczesna Polska) gdzie przeprowadził ponad 50 szkoleń i warsztatów ucząc o obiegu treści w internecie oraz modelach biznesowych opartych o wolny obieg informacji. Autor publikacji o historii i przyszłości modeli biznesowych w kulturze „Nowe wspaniałe zarabianie w sieci”. Członek zarządu stowarzyszenia wzmacniacz.org, zajmującego się budowaniem świadomości technologicznej pośród organizacji pozarządowych.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego.
Cały projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu: „Nasz Region. Nasza Szansa