Przeskocz do treści
Grafika promująca Festiwal Małej Literatury - niebo z latającymi balonami w różnych kolorach, obok napis 3 Festiwal Małej Literatury
Literatura

3. Festiwal Małej Literatury | Program

III Festiwal Małej Literatury

Przed nami fantastyczna literacka przygoda! A wszystko za sprawą trzeciej edycji Festiwalu Małej Literatury, na który zapraszamy od 7 do 15 października do Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Na dzieci czeka program pełen literackich wrażeń: spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, koncert, wystawa, spacer literacki i inne niespodzianki – wręcz odlotowe.

𝗞𝗼𝗴𝗼 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗺𝘆 𝗻𝗮 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂?

Festiwal Małej Literatury, który odbędzie się od 7 do 15 października, to wydarzenie dedykowane najmłodszym czytelnikom, ich rodzicom oraz nauczycielom. W programie znalazły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami i ilustratorami.

Balony w festiwalowej grafice nie są przypadkowe, bowiem podczas Festiwalu nie raz wzbijemy się w powietrzne przestworza. Nie zabraknie opowieści o historii lotnictwa, przygodach polskich lotników i lotniczek. A o dosłownie odlotowy klimat Festiwalu zadba Aeroklub Krakowski, dzięki któremu maluchy z bliska będą mogły zobaczyć… szybowiec!

Na Festiwalu przekonamy się, że marzenia są w zasięgu ręki i że wyobraźnia jest początkiem wielkich wyczynów i odkryć, ale i oczywiście bajek! Przeniesiemy się w świat „zmyślonych” historii. To nie wszystko! Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa ilustracji Macieja Szymanowicza.

Nie zabraknie także mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata w które zabierze dzieci Mateusz „Gadający” Świstak.

Literatura wrażliwa

FML promuje też nowy wymiar czytelniczej wrażliwości i wykorzystanie biblioterapii w pracy z dziećmi. Opiekę nad blokiem spotkań Literatura wrażliwa objęło Wydawnictwo Wrażlive. Podczas Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny z neurologopedką i dziennikarką Moniką Szubrycht, a także premiera książki „Wrażliwiec”, czyli wrażliwego picturebooka o depresji, autorstwa Anny Machacz i Kamili Golec. Nie zabraknie także webinarów, skierowanych do nauczycieli.

Nie tylko spotkania

Festiwal to też warsztaty dla najmłodszych (m.in. nawiązujące do twórczości Fridy Kahlo), koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego czy rodzinny spacer śladem literackich tajemnic Prądnika Białego. A jeśli dobrze będziecie rozglądać się w miejskiej przestrzeni, to znajdziecie specjalne festiwalowe przesyłki z książkami, czekające na czytelników w ramach akcji bookcrossingu.

Program Festiwalu Małej Literatury:

Sobota, 7 października

Godz. 10.30

Rodzinny spacer literacki po Prądniku: Skąd się biorą legendy?

Prądnik i legendy? Oczywiście! Przed nami mnóstwo opowieści o pisarzach i pisarkach z najbliższego sąsiedztwa i z różnych epok, które opowie Zofia Ozaist-Zgodzińska.

Wiek: 1 – 101

Wstęp wolny

Niedziela, 8 października

Godz. 15.00 /Sala kominkowa/

Spotkanie i warsztaty z Piotrem Sochą

Jak różnie w różnych okresach rozumiano pojęcia czystości i brudu? Czy kąpiel, może być niebezpieczna dla zdrowia? O tym opowie nam Piotr Socha, autor książek „Pszczoły”, „Drzewa” oraz „Brud”, która w 2022 roku zdobyła Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.

Wiek: 7+

Obowiązują zapisy.

Godz. 16.30

Podróże pościelotem

Warsztaty z Anną Machacz

Bajkowy pościelot pozwoli uczestnikom wzbić się w przestworza i podróżować nad magicznymi krainami. Dzieci będą się rozciągać jak koty, napinać mięśnie, dźwigać egzotyczne owoce i rozluźniać się, wtulając w miękką podłogę pościelotu.

Wiek: 3+

Wstęp wolny

Godz. 16.30 /Sala złota/

Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa

Spotkanie i warsztaty z Jackiem Ambrożewskim

Poznamy tajniki budowy szybowców, a za pomocą odlotowych eksperymentów sprawdzimy, jak to się dzieje, że balony i samoloty nie spadają. Książka „Ale odlot!” zdobyła nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.

Wiek: 6+

Obowiązują zapisy.

Wypełniliście już salę po brzegi!

Brak wolnych miejsc. Wszystkich chętnych zapisujemy na listę rezerwowową. Jeżeli ktoś zrezygnuje z udziału, poinformujemy Państwa o możliwości dołączenia do spotkania.

Godz. 18.00 /Sala kominkowa/

Koncert w wykonaniu Krakowskiego Chóru Dzięcięcego

Wstęp wolny

𝗣𝗼𝗻𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗲𝗸, 𝟵 𝗽𝗮ź𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮

Godz. 10.30 /Zajazd/

Julka i Janek w świecie emocji

Spotkanie dla rodziców poświęcone inteligencji emocjonalnej dzieci, oparte na książkach z serii „Julka i Janek” Wydawnictwa Zielona Sowa. Jak radzić sobie z emocjami dzieci? Jak zachęcać je do czytania? Po jakie tytuły sięgać? O tym opowie Katarzyna Piekarczyk, pedagog.

Wstęp wolny

Czwartek, 12 października

Godz. 18.00

Literacka dobranocka

Opowieści o tym, jak uratować planetę

Uwaga, nasza planeta znalazła się w niebezpieczeństwie! Co jej zagraża… a może kto? Wspólnie odpowiemy na to pytanie i poszukamy rozwiązań, a przy okazji odkryjemy nasze super zielone moce! Warsztaty oparte na książce „Opowieści o tym, jak uratować planetę”.

Wiek: 5+

Obowiązują zapisy

Piątek 13 października

Godz. 18.00

Marzenia. Fakty, mity, głupoty

Spotkanie z Maciejem Szymanowiczem i wernisaż wystawy ilustracji

Marzenia są w zasięgu ręki a wyobraźnia jest początkiem wielkich wyczynów i odkryć, ale i oczywiście bajek! Wspólnie przeniesiemy się w świat „zmyślonych” historii. Pomoże nam w tym Maciej Szymanowicz, którego książka „Marzenia” zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki.

Wstęp wolny

Sobota, 14 października

Godz. 16.00 /Zajazd-Galeria/

W świecie Fridy Kahlo

Warsztaty artystyczno-podróżnicze na podstawie książki „Mali Wielcy Fridy Kahlo”.

Wiek: 5-8

Obowiązują zapisy.

Wypełniliście już salę po brzegi!

Brak wolnych miejsc. Wszystkich chętnych zapisujemy na listę rezerwowową. Jeżeli ktoś zrezygnuje z udziału, poinformujemy Państwa o możliwości dołączenia do spotkania.

Godz. 16.00/Zajazd/

Literatura wrażliwa

Nie jesteśmy sami. Wrażliwy dialog z Moniką Szubrycht.

Spotkanie autorskie z neurologopedką i dziennikarką Moniką Szubrycht, autorką książki „Szczęśliwa i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”.

Dla dorosłych

Wstęp wolny

Godz. 18.00 /Zajazd/

Literatura wrażliwa

„Zasłużyć” na miłość. Wrażliwy picturebook o depresji

Tam, gdzie słowo nie sięga, pojawia się obraz, który można go odczytać na wielu poziomach. Premiera książki „Wrażliwiec”, stworzonej przez Annę Machacz i Kamilę Golec, wydanej przez Wydawnictwo Wrażlive”.

Dla dorosłych

Wstęp wolny

Godz. 18.00 /Zajazd – sala teatralna/

Tego jeszcze nie było! Literacki stand-up dla najmłodszych

Mateusz „Gadający” Świstak zabierze Was w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata. Literacki stand-up to jazda bez trzymanki, która będzie świetną gimnastyką nie tylko dla głowy, ale i całego ciała!

Wstęp wolny

Niedziela, 15 października

Godz. 15.00 i 16.00 /Zajazd/

Rymowanki z Pomelody

Zabawa ze znanymi rymowankami i wierszykami dla najmłodszych i ich rodziców.

Wiek: 0-5 lat

Obowiązują zapisy.

Wypełniliście już salę po brzegi!

Brak wolnych miejsc. Wszystkich chętnych zapisujemy na listę rezerwowową. Jeżeli ktoś zrezygnuje z udziału, poinformujemy Państwa o możliwości dołączenia do spotkania.

Godz. 16.00 /Zajazd/

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Spotkanie z Anną Litwinek

Poznajcie niesamowite historie poskramiaczy metalowych smoków, pilotów oblatywaczy, szybowników i kosmonautów! Posłuchacie opowieści o niezwykłych wyczynach, powietrznych figlach, a nawet o czekoladzie na stacji kosmicznej.

Wiek: 6+

Wstęp wolny

Godz. 18.00 /Zajazd/

Podhale – Spotkanie z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim

Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta – to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. W fascynujący sposób opowiedzą o tym Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wiek: 5+

Wstęp wolny

Festiwal Małej Literatury to przestrzeń dla wszystkich, którzy kochają literaturę dziecięcą!

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Małej Literatury jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy. Informacje o zapisach już wkrótce!

Festiwal Małej Literatury to także liczne wydarzenia towarzyszące, webinary dla nauczycieli oraz warsztaty dla najmłodszych.

W ramach programu Festiwalu Małej Literatury zapraszamy również na webinary

Festiwal Małej Literatury to nie tylko liczne literackie atrakcje dla dzieci, ale także spotkania i webinary dla dorosłych – rodziców i nauczycieli.

Od pierwszej edycji organizujemy webinary poświęcone biblioterapii, problemom dotykającym dzieci i młodzież oraz szeroko rozumianej wrażliwości. Udaje nam się to dzięki współpracy z Wydawnictwem Wrażlive, które objęło opiekę nad blokiem Literatura Wrażliwa, a także zaangażowaniu Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Program webinarów dostępny poniżej.

Program webinarów i zapisy

Zapisy już dostępne!

Szczegółowy program na fml.dworek.eu i www.dworek.eu