Przeskocz do treści
Projekt

Festiwal Równości | Edycja V

Podczas tegorocznej edycji festiwalu dowiemy się jak idee wolności, równości i szacunku przekładają się na jakość naszego codziennego życia i przeciwdziałają wykluczeniom. Czy potrafimy ze sobą rozmawiać, rozumiemy postawy innych i złożoność ludzkich wyborów? Czy umiemy reagować na przemoc, hejt i dyskryminację?

Startujemy 19 października (w sobotę) o godz. 11.00.

Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy prof. UJ Joanny Hańderek (Radna Miasta Krakowa).

Miejsce: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” (budynek główny, oficyna wschodnia + plener)

Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego,
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, „Kultura Wykluczenia?”
Koordynatorki: Dorota Halberda, prof. UJ Joanny Hańderek

Partnerstwo: Racje, Federacja Znaki Równości, Wyborcza, JAZZKULTURA, ISTOTA, dlastudenta.pl

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY

Program

11.00 – 13.00   CO WIEDŹMY WIEDZĄ, A CZAROWNICE CZARUJĄ?

Czy kobiety są wiedźmami i co oznacza wykluczenie kobiet  i jak wygląda współczesna równość między płciami dzisiaj.

PANELIŚCI: Barbara Faron, Natalia Kućma, Katarzyna Oczkowska

14.00 – 16.00   TYLKO „TAK”!

Czym są prawa kobiet? Czy tylko „tak” oznacza zgodę i co oznacza nowelizacja kodeksu karnego, co wnosi nowa definicja gwałtu i czy ta zmiana była nam potrzebna?

PANELIŚCI: Danuta WawrowskaAnita Kucharska-Dziedzic, Mikołaj Małecki

17.00 – 19.00  
 POZA SCHEMATEM.

Co to znaczy niepełnosprawność? Czy niepełnosprawność jest sprawna i co wiemy o osobach z niepełnosprawnością? Mity czy schematy, co rządzi normą? A może norma tworzy niepełnosprawności?

PANELIŚCI:  Jan „Jaś” Mela , Agnieszka Trela

Ponadto stoiska NGO, stoiska aktywistów i aktywistek, warsztaty.

WARSZTATY

  • Szowinizm gatunkowy – jak mu nie ulegać i jak z nim walczyć?

Warsztat odbędzie się 19 października w godz. 13.00-14.00.

Prowadzenie: Monika Kohut – weganka działająca na rzecz praw zwierząt, feministka. Współorganizatorka Marszu Wyzwolenia Zwierząt, prezeska fundacji „W Imię Zwierząt”, aktywistka oddolnej inicjatywy Animals’ Voice.

  • W godz. 14:00–17:00 zapraszamy na warsztat sitodruku z Pracownią Śliczności.

Polecamy przyniesienie własnych ubrań i toreb płóciennych do udekorowania – najlepiej gładkich, z naturalnych materiałów – np. z bawełny. Na miejscu będą też dla Was gotowe, zafarbowane koszulki i torby z drugiej ręki – bliskie są nam idee less waste i upcyklingu.

Warsztat jest otwarty dla wszystkich – dorosłych oraz dzieci. Udział jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Prowadzenie: Joanna i Basia – tworzą Pracownię Śliczności, gdzie w domowej atmosferze można uczyć się wielu technik artystycznych pod okiem doświadczonych warsztatowczyń. Szczególnie upodobały sobie (oprócz sitodruku) także mozaikę i witraż. Są Krakuskami – jedna z urodzenia, druga z wyboru. Po godzinach śpiewają w chórze LGBTQ+ Krakofonia.

Facebook: https://www.facebook.com/pracowniaslicznosci

Instagram: https://www.instagram.com/pracowniaslicznosci/

  • W ramach V edycji Festiwalu Równości zapraszamy na warsztat komunikacji interpersonalnej w oparciu o metody Marshalla Rosenberga – NVC (Nonviolent Communication – Porozumienie bez Przemocy).

Warsztat odbędzie się 19 października w godz. 16.00-17.30.

Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy poprzez formularz. Liczba miejsc jest ograniczona!

KLIKNIJ NA BANER, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA WARSZTAT:

Gościnie oraz goście

  • Barbara Faron – pisarka, autorka „Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie”, „W alchemii, łaźni i pod szubienicą”, oraz wielu, wielu innych niezwykłych opowieści o Krakowie. Laureatka I miejsca w konkursie prozatorskim Fabrica Librorum oraz I miejsca w kategorii książki młodzieżowe, w konkursie „Najlepsze książki na wiosnę”. W 2009 r. opowiadanie „O potomkach fartownego przybłędy” otrzymało wyróżnienie Stefana Dardy w I Konkursie Literackim o Platynowy Kałamarz.
  • Katarzyna Oczkowska – krytyczka, kuratorka, doktora nauk humanistycznych, twórczyni intermedialnych projektów w tym videoperformansów. Współpracowała  m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Nowoczesnym w Warszawie, ASP w Warszawie i Krakowie, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, MuFo, Bunkrem Sztuki i krakowską Cricoteką. Obecnie współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka podcastu „Wygląda na niezłą sztukę”.
  • Natalia Kućma – Od 2020 do końca 2023 roku dyrektorka krakowskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet, autorka komiksów, twórczyni wiedźmopisów. Doktora nauk humanistycznych, edukatorka.
  • Danuta Wawrowska – Adwokatka, Radna, Edukatorka, Członkini Kongresu Kobiet. Inicjatorka #tylkotakoznaczazgode, współautorka i inicjatorka nowelizacji kodeksu karnego zmieniającą definicję gwałtu, przyjętej przez sejm 28.06.2024.
  • Anita Kucharska-Dziedzic – Polityczka, aktywistka, założycielka fundacji Baba, Członkini Kongresu Kobiet, współautorka i inicjatorka nowelizacji kodeksu karnego zmieniającą definicję gwałtu, przyjętej przez sejm 28.06.2024.
  • Mikołaj Małecki – Doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego
  • Jan „Jaś” Mela  – polski podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała
  • Agnieszka Trela – socjolożka, trenerka kompetencji społecznych, mediatorka i gerontolożka.
  • Agata Olszak-Szymula – Trenerka Komunikacji Empatycznej, Mediatorka w nurcie NVC, Praktyk Terapii IFS Założycielka Strefy Relacji, w ramach której od 2012 roku realizuje szkolenia, warsztaty i mediacje w oparciu o metodę „Porozumienia Bez Przemocy” Marshalla  Rosenberga. Prowadzi również gabinet psychoterapii w nurcie „Systemu Wewnętrznej Rodziny” (IFS). www.strefarelacji.pl