Kalendarium wydarzeń
Sekretne życie | wystawa estońskiej ilustracji
01 wrz wt, 18:00
Sekretne życie | wystawa estońskiej ilustracji
02 wrz śr, 18.00
Spotkanie z psychologiem | Wszystko o miłości
03 wrz czw, 19:00
Beethoven REinterpretacje | Muzyczne czwartki
Odkrywka w plenerze
05 wrz sob, 19:00
Odkrywka w plenerze
Kundel bury i kocury
06 wrz nd, 12:00
Kundel bury i kocury
07 wrz pon, 18.00
SABAS online | Pierwsza setka
Koncert online: Ablaje Badji & Marek
08 wrz wt, 19.00
Koncert online: Ablaje Badji & Marek "Smok"Rajss
08 wrz wt, 20:00
Koncert relaksacyjny mis i gongów
Watch Docs. Uczta dla filmożerców
10 wrz czw, 19.00
Watch Docs. Uczta dla filmożerców
12 wrz sob, 17.00
Zdrowie Holistyczne | Wypuść stres, napięcie i ból
MASKBOOK | warsztaty
12 wrz sob, 17:00
MASKBOOK | warsztaty
14 wrz pon, 18:00
SABAS online | Poezja Jerzego Hajdugi - PREMIERA!
KONCERT ONLINE: YOY
15 wrz wt, 19.00
KONCERT ONLINE: YOY
15 wrz wt, 20:00
Koncert relaksacyjny mis i gongów
20 wrz nd, 11.00
Cicho Sza Bajka: O kogucie i złotym kubku
21 wrz pon, 18.00
SABAS online | Konkurs Poezji Balkonowej
22 wrz wt, 20:00
Koncert relaksacyjny mis i gongów
24 wrz czw, 17:00
Temida dla seniorów
26 wrz sob, 17.00
ZDROWIE HOLISTYCZNE | Tradycyjna Medycyna Chińska
HORYZONTY | Radykalizacja i agresja z perspektywy ewolucyjnej
29 wrz wt, 19.00
HORYZONTY | Radykalizacja i agresja z perspektywy ewolucyjnej
29 wrz wt, 20:00
Koncert relaksacyjny mis i gongów
Białoprądnicka wymiana roślin
04 paż nd, 14:00
Białoprądnicka wymiana roślin
Watch Docs. Uczta dla filmożerców
08 paż czw, 19.00
Watch Docs. Uczta dla filmożerców
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Brak

Sztuka? Biorę!

Wraz ze stowarzyszeniem Projekt Kraków rozpoczynamy realizację projektu „SZTUKA? BIORĘ!”. Od sierpnia do listopada zapraszamy na 5 wydarzeń artystycznych (wystaw, instalacji performatywnych i warsztatów), które oprócz fizycznej obecności w przestrzeni, zostaną udostępnione w sieci poprzez live streaming, retransmisje filmów z artystami czy udostępnianie wirtualnych galerii.

W obecnej sytuacji pandemii, nakazującej społeczny dystans i znacząco ograniczającej możliwość uczestnictwa w propozycjach wystawienniczych, projekt „Sztuka? Biorę!” jest szansą szerokiego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Priorytetowym aspektem projektu jest odpowiedź na wyzwania współczesnego świata i niedających się przewidzieć zjawisk. Pandemia wykluczyła z dotychczasowego obiegu kultury ich twórców i odbiorców. Przeniesienie całego kulturalnego życia do sieci stało się normą i stworzyła nowe, naturalne środowisko dla jej rozwoju. W odpowiedzi na nowe okoliczności Stowarzyszenie Projekt Kraków wykazuje elastyczność, głębokie zrozumienie sytuacji oraz chęć dostosowania swojej oferty do wzywań współczesności. Dlatego, wobec wysokiej dynamiki zmian, zachęcamy do udziału w projekcie wpisującym się w aktualne potrzeby uczestników życia kulturalnego.

Projekt obejmuje 5 wydarzeń, które w całości zostaną przeniesione do sieci, ale jednocześnie 2 wystawy będzie można obejrzeć na terenie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

21 sierpnia – 30 września / Wystawa plakatów Jakuba Zasady - zarówno wirtualnie, jak i w zielonej przestrzeni Dworku zaprezentujemy wystawę – „Słodkie życie”. Złożą się na nią prace artysty zarówno starsze, jak i tworzone w czasie izolacji społecznej. Wernisaż online, podczas którego zaprezentujemy wirtualną galerię połączony z rozmową z twórcą, odbędzie się 21 sierpnia o godz. 19.00 na Facebooku, stronie internetowej oraz Youtubie Dworku.

Na wystawie „Słodkie życie” zobaczymy nie tylko przedstawione w bardzo charakterystyczny sposób ludzkie postaci, ale też zwierzęta, m.in. koty, gołębia czy kurę. Będę słodko-gorzkie refleksje dotyczące życia i tworzone z przymrużeniem oka prace, jak plakat z hasłem nawiązującym do epoki PRL-u: „Pamiętaj, dla lepszego samopoczucia codziennie dmij w trąbę.

Autor plakatów – Jakub Zasada – tak opisuje prezentowane na wystawie prace: W przedstawionych na plakatach scenkach rodzajowych przeważa nastrój sielanki, relaksu, życzliwości oraz miłości do zwierząt. Wyraźnie jednak widać, że bohaterowie obecni w tych pracach, nie są w stanie przekroczyć pewnej granicy szczęśliwego uczestnictwa w przedstawionym świecie.

12 września, g.17.00 / Warsztaty oraz wystawa MASKBOOK

Maskbook to idea i działanie. To warsztaty z tworzenia artystycznych masek antysmogowych. Mają charakter międzynarodowy i partycypacyjny a realizowane we współpracy z francuskim stowarzyszeniem Art of Change 21 (autorami Maskbook).

Każda maska jest osobistym, zaangażowanym społecznie dziełem sztuki, wykonanym z materiałów pochodzących z recyklingu. Tworzenie masek komunikuje osobiste przesłanie ich twórców w obliczu kryzysu środowiskowego i ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu. Całość tworzy galerię zamaskowanych portretów i staje się apelem wobec wciąż nie rozwiązanego problemu zanieczyszczenia powietrza szczególnie w Krakowie oraz terenów przyległych czyli tzw. obwarzanka krakowskiego.

Od 2015 roku projekt Maskbook podejmuje globalne, twórcze działania na rzecz powiązania zdrowia ze środowiskiem, używając maski ochronnej jako symbolu dlatego aktualna sytuacja pandemii Covid-19 ujawnia to powiązanie na bezprecedensową skalę i pobudza nas do działania.

Warsztaty zostaną zorganizowane zarówno w sieci jak i fizycznie w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Obowiązują zapisy: zapisy@dworek.eu (hasło: maskbook). Liczba osób ograniczona. W dniu warsztatów zostanie udostępniony filmik instruktażowy o tym jak tworzyć artystyczną maskę antysmogową dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w warsztatach live.

Ich zwieńczeniem będzie wystawa fotografii tworzonych „dzieł”, wraz z ich autorami na specjalnie przygotowanych różnobarwnych tłach. Będzie mozna ja zobaczyć w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki oraz w sieci.

Październik – Listopad / Wystawy performatywne w Galerii Baszta

W Galerii Baszta zaprezentujemy 2 wystawy performatywne na bazie instalacji typu site-specific, które odwracają relacje klasycznej formuły „white cube”. Można je będzie eksplorować wirtualnie, za pomocą narzędzi do komunikacji na odległość. Podczas wydarzenia artysta będzie osobiście eksplorował przestrzeń stając się jednocześnie swoistym medium (odwołanie do maksymy Marshalla McLuhana - The medium is the message) - odbiorca, widz ogląda dzieło oczami autora. Autor staje się nośnikiem treści i wpływa tym samym na odbiór dzieła. Miejscem instalacji będzie galeria sztuki współczesnej w ruinach XVI wiecznej baszty. Procesy artystyczne będą wykonywane przez artystów fizycznie w przestrzeni „Baszty” uwzględniając szczególne warunki percepcji, w których powstanie dzieło. Całość będzie rejestrowana i streamingowana. Oglądający będą mieli możliwość reagowania, zadawani pytań a może nawet wpływania na sposób eksplorowania dzieła. Kuratorem wystaw jest Artur Wabik.

  • 18 października / g. 19.00 / Aleksandra Liput
  • 6 listopada /g. 19.00 / Grzegorz Mart

Czytaj pozostałe aktualności

PREMIERA! Yshai  Afterman – spotkanie z artystą
PREMIERA! Yshai Afterman – spotkanie z artystą
Kultura w "żółtej strefie"
Kultura w "żółtej strefie"
Program wydarzeń we wrześniu
Program wydarzeń we wrześniu
Zobacz SABAS online | Pierwsza setka
Zobacz SABAS online | Pierwsza setka
PREMIERA! Koncert Ablaje Badji & Marek "SMOK"Rajss
PREMIERA! Koncert Ablaje Badji & Marek "SMOK"Rajss
Newsletter