Początki
Historia Dworku Białoprądnickiego sięga połowy XVI wieku i obfituje w związki z najwybitniejszymi postaciami kultury i historii Polski – zachwycał się nim Jan Kochanowski, bywał tu Mikołaj Rej, opisał go w pierwszym polskim dramacie Łukasz Górnicki, pod drzewem w przypałacowym ogrodzie drzemał Tadeusz Kościuszko, a swoje pracownie malarskie mieli tu Jacek Malczewski i Olga Boznańska.
Na skutek eksplozji w 1927 r. (wybuch prochowni w Witkowicach) zniszczonych zostało wiele budynków użyteczności oraz domostw Krakowa, ucierpiała również zabudowa Dworku. W roku 1941 Prądnik Biały został włączony przez okupanta do Krakowa, będącego ówcześnie stolicą generalnej guberni. Dopiero w 1957 r. podjęto pierwsze starania o przeprowadzenie badań archeologicznych na terenie kompleksu. Od 1975 r. Dworek rozpoczął działalność jako szeregowa instytucja – Dzielnicowy Dom Kultury, realizując program dla młodzieży i dorosłych. W 20-lecie powstania nazwę zmieniono na Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, która funkcjonuje do dziś. Aktualnie w ramach instytucji działa siedem klubów kultury. Ponadto z dworkowego studia nagrań nadaje autorskie Radio Jazz Kultura oraz Dworek TV. W 2015 r. minęło 40 lat istnienia Centrum na kulturalnej mapie Krakowa. Więcej o realizowanych inicjatywach przeczytać można w zakładce O nas, sekcji „Nasze projekty”.
Jazz Klub Dworek
Jazz Klub Dworek, obok Klubu Pod Jaszczurami, to jedna z pierwszych jazzowych enklaw Krakowa. W latach 70. i 80. XX w. w tym unikatowym miejscu muzykę wykonywali: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Stańko, Jarek Śmietana, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, zespół Osjan, Laboratorium i wielu innych.
Reaktywowany w 2021 roku Klub prezentuje zarówno regionalną, jak i ogólnopolską scenę muzyczną, włączając do swojego programu nie tylko jazzowe brzmienia. Poprzez własną stację radiową JAZZKULTURA Dworek dociera do szerokiego grona słuchaczy. Trzonem redakcji stali się ludzie z wieloletnim doświadczeniem: dziennikarze, producenci, animatorzy kultury, pracownicy instytucji kultury, a także sami artyści.
W stronę różnorodności i integracji
Dworek jest również kreatywną przestrzenią dla nowatorskich projektów i współpracy międzynarodowej. Realizacja takich projektów jak Wolontariat Europejski Erasmus Plus czy INTEGRART, zaowocowała zbudowaniem sieci współpracy z organizacjami, pochodzącymi m.in. z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Francji, Cypru, Wielkiej Brytanii, Holandii.
W ramach współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych, utworzono „Strefę Nastolatka” – bezpieczne miejsce aktywizacji młodzieży oraz pomocy (psychoterapeutycznej, zajęciowej) udzielanej anonimowo i bezpłatnie, którego partnerem i inicjatorem jest Urząd Miasta Krakowa – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny – Marzena Paszkot.
Dworek wspiera inicjatywy charytatywne: na rzecz klimatu, praw zwierząt, rodzin ze specjalnymi potrzebami, osoby z niepełnosprawnościami.