Przeskocz do treści
Projekt

INTEGRart

Dzięki dotacji nowego programu Komisji Europejskiej skierowanego do organizacji i młodzieży Europejskiego Korpusu Solidarności (wcześniej Europejskiego Wolontariatu EVS/ Program Erasmus+) realizujemy cyklicznie 12 miesięczny projekt INTEGRART. Projekt INTEGRart opiera się na wielopoziomowej integracji, której uniwersalnym językiem stały się sztuka i kultura. Nasi wolontariusze brali udział w wydarzeniach kulturowych, sami je organizowali, a także pracowali z dorosłymi, młodzieżą oraz dziećmi, także z dziećmi z niepełnosprawnościami. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w wydarzeniach, warsztatach, spotkaniach językowych i historycznych realizowanych przez naszych wolontariuszy.

PROJEKT INTEGRART

W ramach INTEGRART młodzi wolontariusze z krajów europejskich pracują nieodpłatnie w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki oraz jego filiach: Klubie Kultury WolaKlubie Kultury MydlnikiKlubie Kultury ŁokietekKlubie Kultury Przegorzały oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 18 na Salwatorze. Projekt jest koordynowany przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Wolontariusze w ramach projektu INTEGRART przygotowują i prowadzą różnego rodzaju warsztaty, spotkania, prezentacje i konwersacje językowe. Prowadzą również własną audycję w Radio JAZZ Kultura i pomagają w Szafie Dobra. Efekty projektu znajdziecie państwo na stronie VOLUNTEERINKRAKOW oraz mediach społecznościowych projektu.

Integracja poprzez kulturę i sztukę

„INTEGRart – integracja poprzez kulturę i sztukę” to działanie, które polega na organizacji wydarzeń artystycznych, kulturalnych, językowych, prospołecznych, włączających, proeuropejskich czy prodemokraktycznych. Działanie jest współrealizowane lub realizowane przez wolontariusza samodzielnie ze wsparciem ze strony organizacji goszczącej i jest nakierowane na:

  • wspólne tworzenie kultury,
  • wykorzystanie przez wolontariuszy sztuki i kultury jako uniwersalnego narzędzia komunikacji i nośnika ważnych treści ponad granicami państw i podziałami społecznymi,
  • integrację, wzmacnianie uczestnictwa i angażowanie wszystkich biorących w działaniu stron,
  • włączanie w proponowane przez wolontariuszy działania kulturalne różnorodnej tematyki w tym wspierania różnorodności, praw człowieka, tolerancji, dziedzictwa społecznego, kulturowego i historycznego czy działań na rzecz klimatu,
  • solidarnościowe wsparcie społeczności lokalnych, promocja działań,
  • wzmacnianie znajomości obcych języków i poznawanie innych kultur,
  • tworzenie cyfrowej kultury: wykorzystywanie narzędzi cyfrowych tak do komunikacji, promocji, wizualizacji efektów, jak również do tworzonego artystycznego przekazu.

Dołącz do projektu

1 października 2023 ruszamy z kolejną edycją projektu. Możesz do niego dołączyć jako uczestnik bądź uczestniczka albo mentor(ka).

DOŁĄCZ DO PROJEKTU

Dowiedz się więcej o projekcje

Nasi wolontariusze prowadzą stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych, na których można śledzić ich działania:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE

Poznaj osoby uczestniczące w projekcie

INTEGRART VOL. 6 (2022/2023)

W październiku 2022 r. dołączyła do nas Marta Radaelli, wolontariuszka z północnej części Włoch.

Hi everyone, I`m Marta, I`m from Italy and I`m the new IntegrART project volunteer in Dworek Białoprądnicki Cultural Center. I decided to start this new adventure because I`m a curious person and I`m looking forward to discovering the polish culture and having the opportunity to be creative and share my ideas: I`m sure it will be a great experience!

And what about me… I like cooking, dancing, travelling, going to karaoke with my friends and walking in nature, especially to the mountain. My favorite color is blue and I like pets, in fact I would like to have a cocker.

During this year I hope to meet new people from different countries and live this experience in the best possible way!

International Game Board

W trakcie projektu Marta prowadziła konwersacje w języku włoskim dla grupy średniozaawansowanej oraz zajęcia włoskiego dla osób początkujących, organizowała międzynardowe spotkania i wspólne granie w planszówki w ramach cyklu International Game Board oraz udzielała się w radiu JAZZKULTURA.

W listopadzie 2023 r. Marta rozpoczęła prowadzenie konwersacji po włosku dla dorosłych. W programie zajęć było odkrywanie włoskiej kultury (gotowanie, słuchanie muzyki, warsztaty), konwersacje językowe i poznawanie reguł gramatycznych. W tym samym czasie zaczęła prowadzić także autorską audycję w radiu JAZZKULTURA Ragazza italiana.

Postanowiłam opowiedzieć o moim doświadczeniu w Krakowie, podzielić się swoimi projektami, pomysłami i przemyśleniami: ta audycja jest jak osobisty pamiętnik. Do każdego odcinka wybieram temat na podstawie tego, jaka jestem i co mnie otacza. Kazżdy tydzień w Dworku jest inny niż pozostałe, dlatego zawsze znajduję inspirację. Lubię to również dlatego, że mogę mówić o mojej kulturze, dzielić się najpiękniejszymi włoskimi piosenkami i dać znać o moich gustach muzycznych – opowiada Marta.

International Volunteer Day #beIntegrART Festival

W grudniu 2022 r. wraz z innymi wolontariuszami Marta zorganizowała International Volunteer Day #beIntegrART Festival, podczas którego międzynarodowa społeczność testowała swoją wiedzę z zakresu ekologii i recyklingu, przeprowadziła burzę mózgów o wolontariacie oraz m.in. stowrzyła wspólną rzeźbę ze śmieci i uczestniczyła we swapie.

Od lutego 2023 Marta zaczęła organizację International Game Board. To comiesięczny cykl międzynarodowych spotkań, gdzie możesz poznać ludzi z różnych krajów i zagrać w swoją ulubioną grę. Przekąski, napoje, muzyka czekają na gości. Do tej pory rozgrywaliśmy m.in. Kolejkę, Mikado, Monopoly, Uno, Splendor, Twistera.

INTEGRART VOL. 5 (2021/2022)

Wolontariuszką od marca do września 2022 była Olena Reshetnikova.

Jestem Olena, mam 24 lata, jestem graficzką. Pochodzę ze Lwowa. Specjalizuję się w projektowaniu książek, typografii i projektowaniu layoutu, opakowań i brandingu. Uwielbiam pracować przy projektach społecznych i kulturalnych, ale mam duże doświadczenie w reklamie. Ponadto jestem trenerem twardych umiejętności i mentorem w akceleratorze nastolatków. Jestem całkowicie zakochana w znakomitych, dobrze zaprojektowanych książkach! A także w psach, górach, balecie, teatrze, kinematografii, animacji i wszystkim, co w jakiś sposób wiąże się ze sztuką konceptualną. Interesuję się również psychoterapią, jogą i praktykami medytacji. Chętnie dołączyłam do ESC w Dworku! Poznałam tu wspaniałych ludzi, więc mam nadzieję, że będę uczestniczyć w wielu ciekawych projektach i że moja wiedza będzie przydatna!

Olena Reshetnikova jest uchodźczynią z Ukrainy. Dołączyła do nas w marcu i bardzo szybko zintegrowała się z całym zespołem. W czasie trwania całego projektu uczęszczała na kurs języka polskiego oaz poznawała historię i kulturę naszego kraju, dzięki czemu z łatwością nawiązywała kontakty z pracownikami i pracowniczkami Dworku Białoprądnickiego.

Dzięki swoim kompetencjom graficznym Olena z chęcią realizowała różnorakie projekty designerskie instytucji kultury. Dzięki temu dołączyła do organizacji licznych wydarzeń, wystaw, spotkań czy debat.

Visual comunication in graphic design

Ukoronowaniem jej projektów oraz doświadczenia w pracy graficznej były warsztaty przeprowadzone w lipcu 2022 r. Visual comunication in graphic design. Zajęcia były połączeniem myślenia projektowego i wskazówek, jak pracować z wizualizacjami dla osób niebędących projektantami. Olena pokazała uczestnikom, jak budować komunikację marki w mediach społecznościowych poprzez elementy wizualne.

W związku z wojną w Ukrainie Olena angażowała się także w liczne akcje pomocowe, m.in. wraz z innymi wolontariuszami tegorocznej edycji programu uczestniczyła pomagali nowoprzybyłaym do kraju uchodźcom. Ponadto Olena zorganizowała warsztaty z intelegiencji emocjonalnej w języku ukraińskim. Spotkanie dotyczyło filarów inteligencji emocjonalnej i kluczowych elementów EQ. Warsztaty poprowadziła Vasilisa Lukyanenka.

Greckie konwersacje

Od października 2021 do lutego 2022 była z nami Evangelia Petraki z Grecji, która angażowała się w bieżącą działalność Dworku Białoprądnickiego oraz prowadziła konwersacje po angielsku. Dzięki konwersacjom poszerzała nie tylko własne kompetencje językowe, ale także poznawała polską kulturę, a Polacy dzięki niej poznawali greckie tradycje, potrawy i grecką sztukę.

INTEGRART VOL. 4 (2020/2021)

W czwartej edycji projektu dołączył do nas Leo(nard) Becker z Kassel w Niemczech. W tym projekcie przede wszystkim odkrywał siebie, bo jak mówi, realizował własne pomysły i miał dużo swobody dla swojej kreatywności. Jako jeden z najmłodszych wolontariuszy (19 lat) stał się ulubieńcem Dworku. Mimo sportowej proweniencji (zapalony hokeista) wykazał się niezwykłym miłośnikiem kultury i sztuki a w szczególności street artu. Zawsze uśmiechnięty i pomocny, lubił żartować i dzielić się własnoręcznie przygotowaną pizzą.

W Dworku Białoprądnickim prowadził konwersacje po niemiecku z Polakami, prowadził cykl w mediach społecznościowych „foxdevilswild”, gdzie wyjaśniał niemieckie idiomy i ich znaczenie, stworzył filmy na YouTube o gotowaniu, świętach i wolontariacie oraz prezentację o sztuce ulicznej transmitowanej na żywo na Facebooku.

Leo angażował się także w bieżącą działalność, pomagał na wystawach sztuki, asystował przy wydarzeniach był pomocną dłonią przy instalacjach artystycznych. Dzięki temu poznał pracę w instytucji kultury od podszewki.

INTEGRART VOL. 3 (2019/2020)

W 2019 roku dołączyła do nas Matylda Cot z Francji. Niezwykle aktywna i ambitna wolontariuszka zaimponowała nam swoim zaangażowaniem. Pochodząca z południa Francji Mathilde Cot, mimo młodego wieku wykazała się dużym doświadczeniem i kompetencjami na polu organizacji wydarzeń kulturalnych. Dzięki temu nasza instytucja stała się zarówno znakomitą platformą do rozwijania jej dotychczasowych umiejętności, jak i otwarciem na zupełnie nowe wyzwania na polu kultury i sztuki. Była zaangażowana w bieżące działania instytucji, ważne wydarzenia, cykliczne i okolicznościowe tj. koncerty, spotkania, wernisaże, i prezentacje. Mathilde w ciągu roku, poza wspieraniem projektów Dworku, inicjowaniem i realizacją własnych inicjatyw, stała się liderką w zakresie organizacji i koordynacji wspólnego projektu wolontariuszy: Artmopshere Festival. A oto wybrane realizacje kulturalne, w które zaangażowana była Mathilde.

Five, six, seven, eight 

Cykl warsztatów tanecznych, których celem była promocja tańców tradycyjnych z całego świata i zaprezentowanie ich lokalnej i międzynarodowej społeczności Krakowa. Warsztaty prowadzone były przez tancerzy z kraju, z którego pochodzi dany taniec lub osobę będącą promotorem danej kultury w Polsce. Warsztaty skierowane były do obiorców polskich oraz obcokrajowców i zakładały zapoznanie się nie tylko z podstawowymi krokami, ale także kulturą związaną z danym tańcem w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Youth Studio

Cykl warsztatów filmowych prowadzonych w języku angielskim, organizowanych dla obcokrajowców mieszkających w Krakowie. Uczestnicy uczyli się jak się kręci i produkuje filmy. Poznawali takie pojęcia jak scenariusz, storyboard, muzyka, dekoracje, kostiumy, nagranie, edycja czy montaż.

Konwersacje w języku francuskim to całoroczne zajęcia, podczas których wolontariuszka przybliżała uczestnikom język i kulturę rodzimego kraju. Zadaniem Mathilde było przygotowanie merytoryczne do zajęć, prowadzenie zajęć w tym przygotowanie zadań, zagadek, tematów do rozmów.

Mathilde była bardzo zaangażowana i pomocna szczególnie przy organizowaniu wystaw i wernisaży. Miała okazję do poznania możliwości organizowania wystaw w aż 3 rodzajach przestrzeni. Odbywały się one w tzw. white cubie, w warunkach plenerowych oraz przestrzeni typu site specific. Jej zadaniem była pomoc w działaniach promocyjnych, tłumaczenia tekstów, roznoszenie ulotek i plakatów, promocja w social mediach, pomoc w aranżacji przestrzeni i dokumentacji foto-video. (Baszta Gallery, Box poetica, Misza Masz Niebieski, Multiversum, Poza Czasem/Epilog, plenerowe wystawy Jakuba Zasady i Magdy Danaj)

Light Up Dworek

Idea wydarzenia została zaczerpnięta z francuskiego Lyonu, gdzie co roku rozświetlają się ulice, a mieszkańcy świętują Festiwal Światła „Fête des Lumières”. W 2017 r., za sprawą wolontariuszki Roxane Girin, pochodzącej właśnie z Lyonu, mieliśmy okazję poznać tę tradycję lepiej. Tak zrodziło się Light Up Dworek. W 2019 r. odbyła się III. edycja, połączona z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Nasi wolontariusze zorganizowali warsztaty z robienia świec i lampionów oraz świetlny performance tworząc znak pomocy, równości, solidarności i tolerancji. Ponadto odbył się Light show, plenerowa animacja świetlna na żywo oraz koncert grupy VOYSYS. Celem wydarzenia było propagowanie idei wolontariatu, budowanie dialogu międzykulturowego, przybliżenie tradycji i kultury krajów ojczystych wolontariuszy, umacnianie uniwersalnych wartości. Skupiono się na wartościach takich jak wolność, równość, tolerancja, integracja, solidarność, otwartość, odpowiedzialność społeczna oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości.

ARTMOSPHERE FESTIVAL

Festiwal o sztuce i przestrzeni – to dwudniowe, plenerowe wydarzenie zorganizowane wspólnie przez wszystkich wolontariuszy projektu IntegrArt. Festiwal wymyślony od początku do końca przez całą grupę, obok bardzo interesującego programu, był o tyle wyjątkowy, bo realizowany w czasie pandemii Covid-19. Mimo ekstraordynaryjnych warunków udało się zorganizować warsztaty, performanse, instalacje (Mind set: ABCD, Visual noise, On-set i Name the Art.). Było też miejsce na eksperymenty i koncerty (Krakowitz, Kixnare, Kind Kids, Roomieńce). Uczestnicy mogli doświadczyć przestrzeni w 7 wymiarach:

  • przestrzeń jako ruch,
  • przewartościowanie przestrzeni,
  • naturalna przestrzeń,
  • ciało jako przestrzeń osobista,
  • zawłaszczanie,
  • tworzenie przestrzeni
  • przestrzeń kosmiczna.

Festiwal był wyrazem niezwykłej integracji grupy i odpowiedzialności za wspólnie zaplanowane działania. Fundamentami wspólnego projektu stały się wyznawane przez całą grupę wartości. Solidarność, kreatywność, otwartość na ludzi i idee oraz najważniejsze – wspólne przeżywanie i dzielenie się radościami – tym stoi INTEGRart.