Przeskocz do treści
Projekt

INTEGRART VOL. 3 (2019/2020)

W 2019 roku dołączyła do nas Matylda Cot z Francji. Niezwykle aktywna i ambitna wolontariuszka zaimponowała nam swoim zaangażowaniem. Pochodząca z południa Francji Mathilde Cot, mimo młodego wieku wykazała się dużym doświadczeniem i kompetencjami na polu organizacji wydarzeń kulturalnych. Dzięki temu nasza instytucja stała się zarówno znakomitą platformą do rozwijania jej dotychczasowych umiejętności, jak i otwarciem na zupełnie nowe wyzwania na polu kultury i sztuki. Była zaangażowana w bieżące działania instytucji, ważne wydarzenia, cykliczne i okolicznościowe tj. koncerty, spotkania, wernisaże, i prezentacje. Mathilde w ciągu roku, poza wspieraniem projektów Dworku, inicjowaniem i realizacją własnych inicjatyw, stała się liderką w zakresie organizacji i koordynacji wspólnego projektu wolontariuszy: Artmopshere Festival. A oto wybrane realizacje kulturalne, w które zaangażowana była Mathilde.

Five, six, seven, eight 

Cykl warsztatów tanecznych, których celem była promocja tańców tradycyjnych z całego świata i zaprezentowanie ich lokalnej i międzynarodowej społeczności Krakowa. Warsztaty prowadzone były przez tancerzy z kraju, z którego pochodzi dany taniec lub osobę będącą promotorem danej kultury w Polsce. Warsztaty skierowane były do obiorców polskich oraz obcokrajowców i zakładały zapoznanie się nie tylko z podstawowymi krokami, ale także kulturą związaną z danym tańcem w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Youth Studio

Cykl warsztatów filmowych prowadzonych w języku angielskim, organizowanych dla obcokrajowców mieszkających w Krakowie. Uczestnicy uczyli się jak się kręci i produkuje filmy. Poznawali takie pojęcia jak scenariusz, storyboard, muzyka, dekoracje, kostiumy, nagranie, edycja czy montaż.

Konwersacje w języku francuskim to całoroczne zajęcia, podczas których wolontariuszka przybliżała uczestnikom język i kulturę rodzimego kraju. Zadaniem Mathilde było przygotowanie merytoryczne do zajęć, prowadzenie zajęć w tym przygotowanie zadań, zagadek, tematów do rozmów.

Mathilde była bardzo zaangażowana i pomocna szczególnie przy organizowaniu wystaw i wernisaży. Miała okazję do poznania możliwości organizowania wystaw w aż 3 rodzajach przestrzeni. Odbywały się one w tzw. white cubie, w warunkach plenerowych oraz przestrzeni typu site specific. Jej zadaniem była pomoc w działaniach promocyjnych, tłumaczenia tekstów, roznoszenie ulotek i plakatów, promocja w social mediach, pomoc w aranżacji przestrzeni i dokumentacji foto-video. (Baszta Gallery, Box poetica, Misza Masz Niebieski, Multiversum, Poza Czasem/Epilog, plenerowe wystawy Jakuba Zasady i Magdy Danaj)

Light Up Dworek

Idea wydarzenia została zaczerpnięta z francuskiego Lyonu, gdzie co roku rozświetlają się ulice, a mieszkańcy świętują Festiwal Światła „Fête des Lumières”. W 2017 r., za sprawą wolontariuszki Roxane Girin, pochodzącej właśnie z Lyonu, mieliśmy okazję poznać tę tradycję lepiej. Tak zrodziło się Light Up Dworek. W 2019 r. odbyła się III. edycja, połączona z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Nasi wolontariusze zorganizowali warsztaty z robienia świec i lampionów oraz świetlny performance tworząc znak pomocy, równości, solidarności i tolerancji. Ponadto odbył się Light show, plenerowa animacja świetlna na żywo oraz koncert grupy VOYSYS. Celem wydarzenia było propagowanie idei wolontariatu, budowanie dialogu międzykulturowego, przybliżenie tradycji i kultury krajów ojczystych wolontariuszy, umacnianie uniwersalnych wartości. Skupiono się na wartościach takich jak wolność, równość, tolerancja, integracja, solidarność, otwartość, odpowiedzialność społeczna oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości.

ARTMOSPHERE FESTIVAL

Festiwal o sztuce i przestrzeni – to dwudniowe, plenerowe wydarzenie zorganizowane wspólnie przez wszystkich wolontariuszy projektu IntegrArt. Festiwal wymyślony od początku do końca przez całą grupę, obok bardzo interesującego programu, był o tyle wyjątkowy, bo realizowany w czasie pandemii Covid-19. Mimo ekstraordynaryjnych warunków udało się zorganizować warsztaty, performanse, instalacje (Mind set: ABCD, Visual noise, On-set i Name the Art.). Było też miejsce na eksperymenty i koncerty (Krakowitz, Kixnare, Kind Kids, Roomieńce). Uczestnicy mogli doświadczyć przestrzeni w 7 wymiarach:

  • przestrzeń jako ruch,
  • przewartościowanie przestrzeni,
  • naturalna przestrzeń,
  • ciało jako przestrzeń osobista,
  • zawłaszczanie,
  • tworzenie przestrzeni
  • przestrzeń kosmiczna.

Festiwal był wyrazem niezwykłej integracji grupy i odpowiedzialności za wspólnie zaplanowane działania. Fundamentami wspólnego projektu stały się wyznawane przez całą grupę wartości. Solidarność, kreatywność, otwartość na ludzi i idee oraz najważniejsze – wspólne przeżywanie i dzielenie się radościami – tym stoi INTEGRart.