7th edition
Już po raz siódmy, w ramach projektu INTEGRART wolontariusze z krajów europejskich przez rok będą pracować w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki oraz jego filiach Klubie Kultury Wola, Klubie Kultury Mydlniki, Klubie Kultury Łokietek, Klubie Kultury Przegorzały oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 18 na Salwatorze.
W tym roku będziemy współpracować z wolontariuszami z Niemiec, Francji, Rumunii, Litwy i Ukrainy. Ci młodzi ludzie z pewnością zaproszą Was na niejedno wydarzenie które zorganizują. Ciekawi? My bardzo!
Będziemy wspólnie pracować i organizować wydarzenia oraz zapoznawać Was z kulturą krajów z których pochodzą.
Daniil z Ukrainy
W sezonie 2023-2034 mamy przyjemność współpracować z Daniilem z Ukrainy. Jako że muzyka jest jego prawdziwą pasją i powołaniem, od początku swojej przygody z projektem IntegrART7 angażuje się on w różne działania z nią związane.
Daniil prowadzi podcast „Songs & Stories” w Radiu JazzKultura o różnych artystach, pisarzach, książkach, wierszach, filmach, zjawiskach kulturowych i ważnych kwestiach globalnych. Dodatkowo jest gospodarzem Rozśpiewanych spotkań w Dworku dla wszystkich, którzy chcą wykonywać swoje ulubione piosenki przy akompaniamencie gitary (i nie czuć się przy tym niepewnie), ponadto z powodzeniem organizuje Warsztaty Pisania Piosenek dla muzyków-amatorów zainteresowanych tworzeniem własnych utworów – wkrótce rozpocznie rekrutację kolejnej grupy i rozszerzy tematykę warsztatów. Dużym sukcesem okazał się koncert „Heart of winter”, który zimą 2023 roku odbył się w Dworku. Podczas występu można było zobaczyć śpiewającego i grającego na gitarze Daniila , który w klimatycznych zimowych wnętrzach Dworku wykonywał autorskie kompozycje w języku ukraińskim, a także znane utwory muzyki rozrywkowej w klimacie indie-folk. Na scenie w roli chóru wspierali go przyjaciele – inni wolontariusze projektu IntegrART.
Ta sama grupa entuzjastów brała udział w nagraniu do telewizji Dworek TV. W programie z cyklu Kultura Wre! wolontariusze, członkowie projektu IntegrART rozmawiali ze sobą o wartościach związanych z Unią Europejską, uwarunkowaniach społeczno-politycznych i postrzeganiu wspólnoty, swoich międzynarodowych doświadczeniach oraz planach na przyszłość. Rozmowę prowadził Daniil, a jej premiera zapowiadała inne ważne wydarzenie – Siema Unia! Siema Ziemia!, które to Dworek Białoprądnicki organizował z okazji 20-lecia wejścia Krakowa do Unii Europejskiej. W ramach obchodów działało m.in. studio europejskie w radio JAZZKULTURA, a wśród prowadzących znalazł się Daniil, który gościł w nim nowych mieszkańców Krakowa przybyłych do nas z różnych europejskich krajów (wolontariuszy projektu). Rozmowy dotyczyły wspólnych wartości europejskich, zjawisk kulturowych zachodzących na starym kontynencie, znaczenia procesów integracyjnych i wielokulturowej tradycji Europejczyków.
Daniil raz w miesiącu organizuje w Dworku także International Board Games Event, czyli popołudnie z grami planszowymi, podczas którego odbiorcy mają możliwość spotkać ludzi z różnych krajów, zintegrować się i zagrać w swoją ulubioną grę. Ponadto, jako entuzjasta rowerów, planuje zorganizować kilka imprez rowerowych tego lata.
Jak sam o sobie mówi „chce nagrać wszystkie dźwięki otaczające go w codziennym życiu i stworzyć wielką muzyczną sielankę Krakowa”. Jego celem jako wolontariusza jest zjednoczenie różnych ludzi i działań oraz podkreślenie znaczenia sieci kontaktów i połączeń między ludźmi.