Przeskocz do treści
żółte tło, z lewej strony niejednolite kształty 3d złożone z linii w różnych kolorach, w lewym dolnym rogu napis
Projekt

Sztuka? Biorę!

Projekt „SZTUKA? BIORĘ!

Wraz ze stowarzyszeniem Projekt Kraków rozpoczynamy realizację projektu „SZTUKA? BIORĘ!”. Od sierpnia do listopada zapraszamy na 5 wydarzeń artystycznych (wystaw, instalacji performatywnych i warsztatów), które oprócz fizycznej obecności w przestrzeni, zostaną udostępnione w sieci poprzez live streaming, retransmisje filmów z artystami czy udostępnianie wirtualnych galerii.

W obecnej sytuacji pandemii, nakazującej społeczny dystans i znacząco ograniczającej możliwość uczestnictwa w propozycjach wystawienniczych, projekt „Sztuka? Biorę!” jest szansą szerokiego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Na czym polega projekt?

Priorytetowym aspektem projektu jest odpowiedź na wyzwania współczesnego świata i niedających się przewidzieć zjawisk. Pandemia wykluczyła z dotychczasowego obiegu kultury ich twórców i odbiorców. Przeniesienie całego kulturalnego życia do sieci stało się normą i stworzyła nowe, naturalne środowisko dla jej rozwoju. W odpowiedzi na nowe okoliczności Stowarzyszenie Projekt Kraków wykazuje elastyczność, głębokie zrozumienie sytuacji oraz chęć dostosowania swojej oferty do wzywań współczesności. Dlatego, wobec wysokiej dynamiki zmian, zachęcamy do udziału w projekcie wpisującym się w aktualne potrzeby uczestników życia kulturalnego.

Projekt obejmuje 5 wydarzeń, które w całości zostaną przeniesione do sieci, ale jednocześnie 2 wystawy będzie można obejrzeć na terenie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.


21 sierpnia – 30 września / Wystawa plakatów Jakuba Zasady 

Zarówno wirtualnie, jak i w zielonej przestrzeni Dworku zaprezentujemy wystawę – „Słodkie życie”. Złożą się na nią prace artysty zarówno starsze, jak i tworzone w czasie izolacji społecznej. Wernisaż online, podczas którego zaprezentujemy wirtualną galerię połączony z rozmową z twórcą, odbędzie się 21 sierpnia o godz. 19.00 na Facebooku, stronie internetowej oraz Youtubie Dworku.

Na wystawie „Słodkie życie” zobaczymy nie tylko przedstawione w bardzo charakterystyczny sposób ludzkie postaci, ale też zwierzęta, m.in. koty, gołębia czy kurę. Będą słodko-gorzkie refleksje dotyczące życia i prace z przymrużeniem oka, jak plakat z hasłem nawiązującym do epoki PRL-u: „Pamiętaj, dla lepszego samopoczucia codziennie dmij w trąbę”.

Autor plakatów – Jakub Zasada – tak opisuje prezentowane na wystawie prace: W przedstawionych na plakatach scenkach rodzajowych przeważa nastrój sielanki, relaksu, życzliwości oraz miłości do zwierząt. Wyraźnie jednak widać, że bohaterowie obecni w tych pracach, nie są w stanie przekroczyć pewnej granicy szczęśliwego uczestnictwa w przedstawionym świecie.

WIRTUALNA GALERIA + ROZMOWA Z AUTOREM

12 września, g.17.00 / Warsztaty oraz wystawa MASKBOOK

Maskbook to idea i działanie. To warsztaty z tworzenia artystycznych masek antysmogowych. Mają charakter międzynarodowy i partycypacyjny a realizowane we współpracy z francuskim stowarzyszeniem Art of Change 21 (autorami Maskbook).


Każda maska jest osobistym, zaangażowanym społecznie dziełem sztuki, wykonanym z materiałów pochodzących z recyklingu. Tworzenie masek komunikuje osobiste przesłanie ich twórców w obliczu kryzysu środowiskowego. Ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu. Całość tworzy galerię zamaskowanych portretów i staje się apelem wobec wciąż nierozwiązanego problemu zanieczyszczenia powietrza. To wybrzmiewa szczególnie w Krakowie oraz na terenach przyległych tzw. obwarzanka krakowskiego.

Od 2015 roku projekt Maskbook podejmuje globalne, twórcze działania na rzecz powiązania zdrowia ze środowiskiem, używając maski ochronnej jako symbolu. Aktualna sytuacja pandemii Covid-19 ujawnia to powiązanie na bezprecedensową skalę i pobudza nas do działania.

Warsztaty odbędą się zarówno w sieci jak i fizycznie w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Obowiązują zapisy: zapisy@dworek.eu (hasło: maskbook). Liczba osób ograniczona. W dniu warsztatów zostanie udostępniony filmik instruktażowy o tym jak tworzyć artystyczną maskę antysmogową dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w warsztatach live.

Ich zwieńczeniem będzie wystawa fotografii tworzonych „dzieł”, wraz z ich autorami na specjalnie przygotowanych różnobarwnych tłach. Będzie mozna ja zobaczyć w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki oraz w sieci.

Październik – Listopad / Wystawy performatywne w Galerii Baszta

W Galerii Baszta zaprezentujemy 2 wystawy performatywne na bazie instalacji typu site-specific, które odwracają relacje klasycznej formuły „white cube”. Można je będzie eksplorować wirtualnie, za pomocą narzędzi do komunikacji na odległość. Podczas wydarzenia artysta będzie osobiście eksplorował przestrzeń stając się jednocześnie swoistym medium. Jest to odwołanie do maksymy Marshalla McLuhana – The medium is the message – odbiorca, widz ogląda dzieło oczami autora. Autor staje się nośnikiem treści i wpływa tym samym na odbiór dzieła. Miejscem instalacji będzie galeria sztuki współczesnej w ruinach XVI wiecznej baszty. Procesy artystyczne będą wykonywane przez artystów fizycznie w przestrzeni „Baszty”, z uwzględnieniem szczególnych warunków percepcji, w których powstanie dzieło. Całość będzie rejestrowana i streamingowana. Oglądający będą mieli możliwość reagowania, zadawani pytań a może nawet wpływania na sposób eksplorowania dzieła. Kuratorem wystaw jest Artur Wabik.