Przeskocz do treści
Aleksander Wnuk z dłońmi ułożonymi w lornetkę, przy oczach. Obok Renata Głowacka prowadząca program Świat na głowie.
Spotkanie

Dworek TV | Aleksander Wnuk

Dworek TV
darmowe
online

Aleksander Wnuk w programie Świat na głowie

Już dziś o 19.00 premiera kolejnego odcinka Dworek TV, w którym Renata Głowacka rozmawia z Aleksandrem Wnukiem – multiperkusistą, performerem, improwizatorem, twórcą dźwiękowym i doktorem sztuki.

Aleksander Wnuk

Multiperkusista, performer, improwizator, twórca dźwiękowy i doktor sztuki. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, eksperymentalnej, jako solista i kameralista. Jego zainteresowania repertuarowe ogniskują się wokół muzyki multiperkusyjnej i intermedialnej. Obejmują nowo zamawiane kompozycje, jak również klasykę literatury. Często skupia się na zagadnieniach post-instrumentalnych, pracy z obiektami i na cielesności wykonawstwa.

Tworzy autorskie projekty dźwiękowe na pograniczach gatunków – Lupnik czy Komentarz eufemistyczny. Zajmuje się swobodną improwizacją, performansem instrumentalnym, tworzeniem i wykonawstwem muzyki do spektakli tanecznych (m.in. Manhattan, MISSPIECE) i spektakli teatru dramatycznego (Art of Living, Niemęski), oraz do filmów niemych. Publikował w magazynie o muzyce współczesnej Glissando i w Ruchu Muzycznym. Współpracował m.in. z Pierrem Jodlowskim, Sarą Nemtsov, Trondem Reinholdtsenem i Matthew Shlomowitzem. Pośród jego najistotniejszych dokonań jest światowe prawykonanie koncertu En Face na perkusję solo, narratora i orkiestrę Sary Nemtsov, liczne recitale solowe (m.in. na Musica Electronica Nova 2021) i koncerty kameralne na najważniejszych festiwalach muzyki nowej.

Zespoły

Współtworzy zespoły: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble (zdobywcy Ernst von Siemens Ensemble Prize 2021-22 i zespół rezydujący podczas Internationale Ferienkurse fur Neue Musik Darmstadt 2023) i Krakow Improvisers Orchestra, duety: z Pauliną Owczarek i z Michałem Lazarem. Gościnnie koncertował z Hashtag Ensemble i Orkiestrą Muzyki Nowej.

Współpraca

Współpracował z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej (Art of Living) i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wiele lat był członkiem Percurama Percussion Ensemble w Kopenhadze. Wykształcenie zdobył w Danii, Polsce, Austrii i Niemczech.

Edukacja

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze, w renomowanej klasie prof. Gerta Mortensena. Tam też po studiach magisterskich ukończył prestiżową Soloist Class. Edukację uzupełniał na Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt, Academy for Contemporary Music impuls w Grazu, Ensemble Recherche Akademie we Fryburgu i IEMA. Pracę doktorską obronił na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie obecnie naucza w Katedrze Perkusji i Muzyki Współczesnej.

aleksanderwnuk.com
aleksanderwnuk.bandcamp.com

Dworek TV

Podobne wydarzenia