Przeskocz do treści
Mozaika zdjęć teatralnych, na której na środku widać czerwony napis Sitfy Poland
Festiwal

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Monodramu SITFY Poland

Teatr
Teatr
Teatr
Teatr

W dniach 20-23 kwietnia 2024, Centrum Kultury Dworek Białoprądniocki zaprasza na pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Monodramu SITFY Poland, którego organizatorami są Międzynarodowy Festiwal Teatralny dla Młodzieży w Szarm el-Szejk (SITFY) oraz KITE Theater.

O SITFY Poland

Międzynarodowy Festiwal Teatralny dla Młodzieży w Szarm el-Szejk (SITFY) to platforma spotkań i wymiany doświadczeń dla młodych twórców teatralnych z całego świata, szczególnie tych, którzy rozwijają swoje umiejętności w akademiach sztuk teatralnych, na uniwersytetach oraz w innych ośrodkach edukacyjnych. Założony przez egipskiego reżysera Mazena El Gharabawy, festiwal został uruchomiony 7 stycznia 2016 roku i oferuje młodzieży zafascynowanej teatrem możliwość prezentacji talentów i tym samym uznania w szerszych kręgach. 

Cechą wyróżniającą Festiwal jest fakt, że nie jest on jedynie przedsięwzięciem dorosłych skierowanym do młodzieży – to młodzi ludzie przejmują pełną odpowiedzialność za organizację i wszystkie aspekty festiwalu. Z pomocą i wsparciem znanych artystów oraz profesorów świata teatru, młodzi twórcy mają okazję zdobyć praktyczną wiedzę i doświadczenie w branży, w której zamierzają się rozwijać.

Po sukcesie ośmiu edycji, które odbyły się w Szarm el-Szejk, organizatorzy festiwalu zdecydowali o jego ekspansji i zorganizowaniu kolejnych edycji w różnych częściach świata. Polska, Kraków, zostały wybrana na pierwszą europejską lokalizację festiwalu SITFY.

Dlaczego właśnie Polska?

Polska od dawna zajmuje wyjątkowe miejsce w egipskich sercach, co wynika z głębokich więzi historycznych i kulturowych. Polska diaspora w Egipcie była kiedyś najliczniejszą grupą Polaków na kontynencie afrykańskim. Po drugiej wojnie światowej Polska, będąc częścią bloku wschodniego, wspierała lewicujące lub prosowieckie państwa arabskie, w tym Egipt. Na mocy umowy polsko-egipskiej, podpisanej w 1965 roku, wielu młodych Egipcjan miało możliwość studiowania w Polsce, co przyczyniło się do zbliżenia obu narodów. Polska zaznaczyła swoją obecność w Egipcie poprzez znaczące działania archeologiczne, a współpraca dwustronna zyskała na sile, obejmując nie tylko turystykę i handel, ale także rozwijającą się współpracę kulturalną. Odnawianie porozumienia z 1965 roku w czerwcu 2022 roku jeszcze bardziej umocniło te relacje.

SITFY Poland, odbywający się w Krakowie, to pierwszy na skalę międzynarodową festiwal konkursowy dla twórców teatralnych łączący artystów ze Wschodu i Zachodu pod wspólnym, artystycznym sztandarem w hołdzie dla sztuki monodramu. 

Program festiwalu i wstęp na przedstawienia:

W ramach SITFY Poland zostanie zaprezentowanych siedem monodramów konkursowych, wyłonionych z ponad 50 zgłoszeń przez polsko-egipską komisję, oraz jedno przedstawienie honorowe. Kraje uczestniczące: Hiszpania, Włochy, Rumunia, Polska, Arabia Saudyjska, Oman i Kosowo.

PROGRAM

WAŻNE: Obowiązkowa rejestracja na pokazy za pośrednictwem adresu e-mail kitetheater@gmail.com (w wiadomości należy podać tytuł przedstawienia).

20.04 sobota
19.00 Uroczyste otwarcie festiwalu

21.04 niedziela
13.00 Polska „Twór”
17.00 Rumunia „Don’t revenge us”
21.00 Arabia Saudyjska “A woman in trouble”

22.04 poniedziałek
13.00 Włochy „Burrnesha (Sworn Virgin)”
17.00 Hiszpania „Maxima Starr”
21.00 Oman “Something is gnawing in my head”

23.04 wtorek
13.00 Hiszpania “Siemprevivas”
17.00 Kosowo (Honorowo) „An Innocent Little Murder”
21.00 Ceremonia zamknięcia festiwalu

Wszystkie spektakle będą transmitowane live i do każdego został utworzony osobny event na Facebooku, dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/sitfypoland (kliknięcie na adres otwiera link). Tutaj znajdują się również bardziej szczegółowe i aktualizowane na bieżące informacje dotyczące wydarzenia.

Do pobrania

Teatr
Teatr
Teatr
Teatr

Podobne wydarzenia