Przeskocz do treści
Czarno-białe zdjęcie, w centrum mężczyzna - Marek Pospieszalski, który będzie gwiazdą w Noc Jazzu - spogląda w dal z zamyśloną miną
Koncert

Noc Jazzu

Muzyka
darmowe
plenerowe

Noc Jazzu w Dworku Białoprądnickim

Noc Jazzu w Krakowie to najprawdziwsze święto melomanów i kolejna okazja do posłuchania wspaniałej muzyki w całym mieście. Radio JAZZKULTURA i Dworek Białoprądnicki zapraszają w swój plener, by posłuchać tego dnia wspaniałych artystów.

Mistrzem ceremonii będzie krakowski artysta, jeden z tych młodych, zdolnych i uznanych – Marek Pospieszalski. To on zabierze nas w podróż w trzech aktach, przez trzy różne odsłony muzyki improwizowanej, różne źródła inspiracji, wspaniałych gości oraz gościnie i same muzyczne premiery!

Wstęp na koncert jest bezpłatny. 

Noc Jazzu

Noc Jazzu to przedsięwzięcie organizowane w ramach cyklu Krakowskie Noce. Zainaugurowane zostało w 2007 roku, podczas jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. W trakcie tej szczególnej Nocy prezentowane są różne gatunki jazzu w wykonaniu wybitnych artystów z całego świata. Koncerty odbywają się w miejscach dobieranych indywidualnie do charakteru muzycznych przedsięwzięć.

Noc Jazzu – program

Wystąpią:

  • Marek Pospieszalski & Radical Polish Ansambl,
  • Malediwy wraz ze znakomitymi gościniami – Maggie Nicols oraz Ursulą Sereghy,
  • Marek Pospieszalski & Daniel Szlajnda.

Podczas tegorocznej Nocy Jazzu zostanie zaprezentowany premierowy program artystyczny, który powstał specjalnie na tę okazję. Na polskiej scenie jazzowej nie brakuje wybitnych indywidualności, muzyków zdolnych, wszechstronnych, a do tego związanych z Krakowem. Takim artystą jest saksofonista, kompozytor, improwizator i multiinstrumentalista Marek Pospieszalski. Stanie się on gwiazdą i gospodarzem tego wydarzenia, zapraszając do współpracy znakomitych artystów i artystki z tzw. nurtu źródłowego, reprezentantów muzyki nowoczesnej, czy elektroniki, tworząc unikatowe spotkanie jazzu z innymi gatunkami.

Marek Pospieszalski

Marek Pospieszalski w tegorocznej ankiecie krytyków magazynu Jazz Forum uzyskał tytuł Muzyka Roku, a jego album z polskimi kompozytorami XX wieku okrzyknięto Albumem Roku. Od lat działa na muzycznej scenie realizując się w autorskich przedsięwzięciach (np. Malediwy, Marek Pospieszalski Quartet). W 2022 roku wydał dwie świetnie przyjęte przez publiczność i krytyków płyty – „Polish Composers of XXth Century” (dwupłytowy album zaowocował zamówieniem festiwalu Sacrum Profanum na materiał z polskimi kompozytorkami) oraz album kwartetu „Dürer’s Mother”. Obie płyty zostały wydane przez renomowaną portugalską oficynę Clean Feed, dzięki której muzyka zyskała międzynarodowy rozgłos. Z kolei w tym roku zaprezentował on solowy album „Joyous”, natomiast w czerwcu wspomniane nagranie z Sacrum Profanum dedykowane polskim kompozytorkom – „No Other End Of The World Will There Be”. Wszystkie te wydawnictwa reprezentują najwyższy poziom artystyczny i czynią z Marka Pospieszalskiego jednego z najciekawszych polskich artystów.

Radical Polish Ansambl

Radical Polish Ansambl jest zespołem wywodzącym się ze środowiska muzyki źródeł łączonej z muzyką improwizowaną. To utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauzego, Sławka Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej. Podczas Nocy Jazzu usłyszymy ich premierowy materiał.

Malediwy, gościennie z Maggie Nicols oraz Ursulą Sereghy

Malediwy, czyli Marek Pospieszalski i Qba Janicki. Qba to perkusista, producent i autor muzyki. Uznawany za jednego z najbardziej interesujących i bezkompromisowych polskich perkusistów. Wyrósł ze środowiska artystycznego zgromadzonego wokół słynnego klubu MÓZG. Oprócz gry na instrumentach, tworzy także muzykę teatralną. Specjalnie dla nas zagrają ze światowej sławy angielską wokalistką awangardową Maggie Nicols oraz czeską producentką i saksofonistką Ursulą Sereghy.

Daniel Szlajnda

Daniel Szlajnda to krakowski Dj , producent muzyczny i jeden z najbardziej utalentowanych przedstawicieli młodej polskiej elektroniki (znany jako Daniel Drumz). Punktem wyjścia we współpracy Marka z Danielem podczas Nocy Jazzu będzie m.in. wykorzystanie syntezatorów modularnych.

Wstęp bezpłatny.

Koncert odbędzie się w plenerze Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2).

Organizatorem Nocy Jazzu jest Miasto Kraków – Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Muzyka

Podobne wydarzenia