Przeskocz do treści
Księżyc z nałożonym napisem
Festiwal

Noc Poezji

Sztuka
grupowe
zapisy

Co dzieje się pomiędzy dźwiękami? Czy brak słów coś znaczy? Jak głęboka jest przestrzeń pomiędzy słowami? Czy cisza to przestrzeń na komunikat? Czy milczenie wygra ze słowem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w Noc Poezji.

Noc Poezji

Dla osiągnięcia ciszy w przestrzeni muzycznej wystarczy pauza. Mogłoby to znaczyć, że jest ona zupełnie kontrolowalnym zjawiskiem – ustawną figurą kompozycyjną, podległą decyzjom twórcy tudzież wpływom dyrygenta i wykonawcy. Brak dźwięków to pozornie jej dostatecznie wymowna charakterystyka. Jednakże odczucie owego „braku” okazuje się na tyle intensywne, że jego udział w porządku kompozycji jest kluczowy.
Zarówno na poziomie zjawiska akustycznego jak i w sferze wykonawczej a wreszcie semantycznej, struktura oraz znaczenie ciszy nie dają się łatwo określić. Być może szczęśliwie jednoznaczna postać pauzy tylko w małym stopniu oddaje i realizuje moc a także sens zjawiska, które określamy ciszą?

Jaki jest związek ciszy ze słowem? Czy milczenie będzie jej postacią czy przeciwieństwem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas tegorocznej Nocy Poezji.

Wraz z zaproszonymi artystami przyjrzymy się zjawiskom ciszy oraz milczenia w poezji i muzyce.

Co wydarzy się w Dworku Białoprądnickim w Noc Poezji?

  • 14.00 Aktorka KATARZYNA CHLEBNY poprowadzi warsztaty oparte na interpretacji tekstu z wykorzystaniem przestrzeni jaką daje milczenie.
    Zapis na warsztaty już niebawem na naszej stronie!
  • 19.00 Duet SZPETNI zaprezentuje program muzyczno-poetycki oparty o zagadnienia milczenia w poezji;
  • 20.30 Jazzowa formacja ZYGMUNT PAUKER TRIO zmierzy się z możliwościami jakie daje cisza w muzyce.

Noc Poezji to program skierowany do młodzieży i osób dorosłych chcących rozwinąć swoje doświadczenia związane z przeżywaniem głębokich aspektów sztuki. Osoby zainteresowane pracą ze słowem poetyckim zostaną więc poprowadzone przez meandry profesjonalnej interpretacji poezji przez Katarzynę Chlebny. Miłośników poezji śpiewanej z pewnością zaspokoi występ duetu Szpetni, z kolei dla entuzjastów słowno-muzycznych i jazzowych eksperymentów zagra formacja Zygmunt Pauker Trio.

Informacja o wykonawcach

Katarzyna Chlebny – aktorka, reżyserka i wokalistka, na stałe związana z krakowskim teatrem Proxima, znana ze swoich wybitnych kreacji w spektaklach „Kora.Boska”, „Kruchość wodoru. Demarczyk”,  „Słownik Ptaszków Polskich” oraz między innymi z filmów „Wołyń” i „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Laureatka Nagrody Publiczności Miesięcznika Portrety (2021), Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawanej przez Miasto Kraków (2022). Jest certyfikowanym Pedagogiem Wokalnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Natural Voice Perfection Institute. Przez lata prowadziła zajęcia w Liceum Aktorskim, Studium Aktorskim- Lart Studio oraz w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Obecnie wykłada na Wydziale Aktorskim w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzejewskiego.

Szpetni – tarnowski duet muzyczno-poetycki, który współtworzą Dawid Mik i Filip Kot. Artyści prezentują autorskie podejście do twórczości polskich poetów, laureaci m. in. 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku, XXV Ogólnopolskiego Turnieju Zdarzeń Artystycznych „Wieczorne Nastroje – Giełda Piosenki!”, 45. Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu”, finaliści tegorocznego „Studenckiego Festiwalu Piosenki” w Krakowie. Ponadto współtwórcy tarnowskiej Najmniejszej Sceny Świata w ramach której realizują muzyczno-teatralne spektakle poetyckie.

Zygmunt Pauker Trio – katowicko-krakowska formacja jazzowa tworzona przez studentów Akademii Muzycznych obu miast. W jej skład wchodzą: Ida Zielińska – wokal, Kateryna Ziabliuk – fortepian, elektronika, Szymon Jarzmus – gitara basowa, Artur Kuś – perkusja. Artyści w swojej twórczości nawiązują do tradycji polskiej sceny jazzowej czerpiąc jednocześnie ze współczesnych gatunków takich jak ambient czy muzyka elektroniczna. Kompozycje grupy charakteryzują wyraźne inspiracje przyrodą i oniryzmem, a więc swobodne podejście do warstwy lirycznej nastawione na eksperymenty wokalne oraz skłonność do swobodnej improwizacji w duchu estetyki free-jazzowej.

Karol Ochodek – muzyk, redaktor, literaturoznawca. Na co dzień związany z rozgłośnią radiową Jazzkultura, w której prowadzi audycje dotyczące muzyki gitarowej oraz literatury. Ze swoim repertuarem z pogranicza piosenki autorskiej, bluesa, folku i jazzu występuje na koncertach w całej Polsce. Prowadzący i autor programu warsztatów tekściarskich w ramach Peronu Literackiego Biblioteki Kraków.

Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Sztuka

Podobne wydarzenia