Na wystawie zaprezentujemy plakaty typograficzne Marcina Urbańczyka, wraz z cyklem jazzowym, który artysta tworzy od 2013 r. Muzyka ma swój rytm, strukturę i fakturę, co znajduje odzwierciedlenie w przestrzeniach realizowanych za pomocą kontrastów wielkościowych elementów, rytmu i kolorów w plakatach Urbańczyka.
Według autora siłą plakatu jest zarówno pomysł, skojarzenie i metafora, jak i formalna konstrukcja oraz zdolność do wywoływania wrażeń estetycznych w sensie Baumgartenowskim. Plakaty typograficzne są trudne z powodu wymagań stawianych przed odbiorcą – nie urzekają pięknem figuratywnego obrazu, nie wabią wdziękiem ludzkiego ciała czy efektywną miną. Są najczęściej układem znaków, liter i wyrazów, których forma i kompozycja tworzy nowy, często enigmatyczny i zawoalowany kontekst i sens.
Niespodzianką będzie stworzony specjalnie na wystawę typograficzny wizerunek Janusza Muniaka, który patronuje naszemu Studiu Nagrań.
Kuratorka: Dorota Halberda Otwarcie wystawy: 29 czerwca, sobota, godz. 18.00 Miejsce: Sala Złota + plener Dworku Białoprądnickiego
Wystawa plenerowa dostępna będzie w dn.: 29.06-30.09.2024 r.
Marcin Urbańczyk
Ukończył studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2001–2007). Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Lecha Kołodziejczyka. Ponadto studiował grafikę na tej uczelni w latach 2002–2007. Dyplom z projektowania graficznego obronił w pracowni prof. Józefa Hołarda, drugi z grafiki warsztatowej w pracowni dr. hab. Józefa Knopka. Zrealizował jeden semestr studiów w York St. John, College of The University of Leeds w Wielkiej Brytanii (2005).
W 2014 obronił stopień doktora sztuki. Obok pracy twórczej prowadzi działalność pedagogiczną. W latach 2007–2019 pracował jako adiunkt w Zakładzie Projektowania Graficznego na macierzystej uczelni. Od 2019 zatrudniony w Katedrze Komunikacji Wizualnej Instytutu Sztuki i Designu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wystawy indywidualne, m. in. w Galerii Plakatu Pigasus w Berlinie, w Vianden w Luksemburgu oraz w 6. Dzielnicy w Łodzi. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się plakatem, identyfikacją wizualną i projektowaniem stron internetowych. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się plakat typograficzny.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
8 best posters, Vibre Poster Festiwal Teheran, Iran (2009)
Prize of the Carpathian Wetland Initiative, 13 – Międzynarodowe Triennale Plakatu Ekologicznego EKOPLAGAT’11, Žilina, Słowacja (2011)
Partnerzy projektu: Krakowska Fundacja Filmowa Uniwersytet im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie XXVII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie im. Henryka Jordana JAZZKULTURA Magiczny Krakow Krakow.pl Krakow Culture
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.