Odbicia | Wystawa plenerowa Krzysztofa Marchlaka
Odbicia
Dworek Białoprądnicki zaprasza na plenerową wystawę fotografii portretowej
krakowskiego artysty, Krzysztofa Marchlaka – Odbicia – będącą manifestem obecności osób o różnorodnych tożsamościach w przestrzeni publicznej. Autor fotografuje ludzi, dla których wolność, równość i szacunek do siebie i innych stanowią podstawowe wartości w życiu codziennym. Jego prace przedstawiają głównie osoby LGBTQIAP+, lecz nie tylko je. Artysta nie selekcjonuje i nie kategoryzuje osób, z którymi działa. Poszukuje w nich odwagi w wyrażaniu siebie i porozumienia z nimi.
Wernisaż wystawy odbędzie się 17.08 o godzinie 19:00, a uroczysty finisaż wystawy odbędzie się 7.10 podczas Festiwalu Równości.
Krzysztof Marchlak
Artysta wizualny, fotograf, doktor sztuki, adiunkt w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP w Krakowie. W latach 2019/2020 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, tworzy instalacje artystyczne. Jego twórcze poszukiwania oscylują wokół zagadnień związane z fizycznością ciała, tożsamości indywidualnej i zbiorowej oraz tematyką gender. Jest autorem wielu wystaw i działań artystycznych dotyczących problematyki LGBTQ+.
Od kilku lat realizuje projekty performatywnego, artystycznego portretowania osób LGBTQ+.
W swojej karierze zawodowej związanej z upowszechnianiem kultury współpracował m.in. z takimi instytucjami jak: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki.
Odbicia – wystawa i warsztaty
Wystawa prezentuje wybór portretów, czasami kadrów z większych fotografii, które pozwalają na bezpośrednie spotkanie osoby fotografowanej z osobą odbiorczą. W końcu wymiana spojrzeń jest zawsze początkiem nowej znajomości czy relacji. To w twarzy doszukujemy się znaczeń i charakteru, staramy się rozwikłać zagadkę drugiej osoby zadając jej pytania. W przypadku fotografii pytania te nie dają odpowiedzi, stąd wymagana jest wzmożona aktywność odbierających dzieło.
Odbicia w tym kontekście zyskują nowe znaczenie, skupiając się nie tylko na spotkaniu twarzą w twarz z portretowanymi osobami, ale także na odbijaniu przestrzeni, w których osoby z marginalizowanych grup społecznych
są niewidoczne. Wystawa proponuje tym samym model partycypacyjnego tworzenia w ramach miejskich struktur miejsc otwartych na dialog, wymianę doświadczeń, refleksję oraz spotkanie z tym, co na pierwszy rzut oka może wydawać się obce.
W trakcie jej trwania wystawa będzie rozbudowywana o kolejne wizerunki nowych osób, powstałe podczas otwartych warsztatów z artystą.
Wystawa otwarta 17.08 – 7.10.2023 w plenerze Dworku Białoprądnickiego.