Przeskocz do treści
Warsztaty

Miesiąc Krakowianek 2024

Kolejny rok, pod egidą Miasta Krakowa, organizujemy marcowe wydarzenia w ramach „Miesiąca Krakowianek”. To szereg spotkań, spacerów i warsztatów podkreślających wyjątkową rolę kobiet i ukazujące zarówno historyczne, jak i współczesne doświadczenia Krakowianek w aspektach społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym.

Autorką spotkań w Dworku jest popularyzatorka nauki, literaturoznawczyni, przewodniczka, współtwórczyni Muzeum Herstorii Sztuki – Zofia Ozaist-Zgodzińska.

Maria i Jerzy Beresiowie

Program w Dworku konsekwentnie budowany jest wokół spuścizny artystycznej Marii Pinińskiej-Bereś, Bettiny Bereś, a także Jerzego Beresia, mieszkających i tworzących na Prądniku Białym. Ze swoją sztuką performatywną wychodzili wprost do mieszkańców, w przestrzeń dzielnicy. Ich dorobek to znakomite pole do działań partycypacyjnych a warto zaznaczyć, iż w tym roku przypada 25 rocznica śmierci Marii Pinińskiej-Bereś.

Program

CO MYŚLAŁA JAK DZIERGAŁA
Krąg kobiet inspirowany twórczością Bettiny Bereś

ul. Białoprądnicka 3, Zajazd Kościuszkowski

Spotkanie, które pozwala dotknąć dawnych aktywności i dawnej wspólnoty kobiet. Jak można budować ją dziś i czy konieczne są do tego tkaniny – te i inne wątki pojawią się na warsztacie opartym na wrażeniach dotykowych i swobodnym puszczaniu myśli we wspólnym gronie.

Warsztat adresowany do osób dorosłych, lecz otwarty na uczestniczki w każdym wieku. Wstęp wolny.

Uwaga! Zdolności manualne oraz umiejętności posługiwania się szydełkiem, drutami, igłą i nitką lub kołowrotkiem nie są wymagane. Warsztat nie jest kursem szydełkowania, lecz twórczym wykorzystaniem zmysłowych wrażeń towarzyszących pracy manualnej z tkaniną.

LISTY WYSYŁANE SIŁAMI NATURY
Warsztaty i spacer sensoryczny

ul. Białoprądnicka 3, Zajazd Kościuszkowski + plener

Na warsztatach inspirowanych twórczością Marii Pinińskiej-Bereś raz jeszcze wyślemy jej wiersze w świat, wzbogacone o nasze wrażenia zdobyte podczas spaceru sensorycznego.

Warsztat adresowany do osób dorosłych, lecz otwarty na uczestników w każdym wieku. Wstęp wolny.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: Miesiąc Krakowianek | Listy wysyłane siłami natury – Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

LATAWIEC – LIST

Warsztaty rodzinne inspirowane twórczością Marii Pinińskiej-Bereś

ul. Białoprądnicka 3, Zajazd Kościuszkowski
Podczas warsztatów pójdziemy za myślą artystki, zbudujemy duże latawce i zastanowimy się, co i komu chcemy przekazać – a co wolelibyśmy tylko wyszeptać na wiatr. W warsztatach zastosujemy metodę upcyclingu.
Wstęp wolny.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: Miesiąc Krakowianek | Latawiec – list – Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

Organizatorzy:
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Więcej informacji na: www.krakowianki.krakow.pl
Koordynator: Dorota Halberda, dorota.halberda@dworek.eu