Przeskocz do treści
Warsztat

Miesiąc Krakowianek | Latawiec – list

Warsztaty
rodzinne

W ramach tegorocznych obchodów Miesiąca Krakowianek zapraszamy na warsztaty rodzinne inspirowane twórczością Marii Pinińskiej-Bereś pt. „Latawiec – list”.

ul. Białoprądnicka 3, Zajazd Kościuszkowski

A gdyby tak wykorzystać wiatr, aby sam wybrał osobę, której zaniesie wiadomość od nas…? Taka myśl przemknęła przez głowę chyba każdej osobie, która kiedykolwiek patrzyła na latawiec na tle nieba. W twórczy sposób tę inspirację wykorzystała rzeźbiarka i performerka Maria Pinińska-Bereś, artystka  mieszkająca na Prądniku w XX wieku.

Jej „Latawiec-list” – na którego różowym ogonie umieściła hasło odnoszące się do kondycji kobiety w świecie – stał się manifestacją wolności i sztuki służącej do porozumienia. Performans artystki łączył siłę twórczą z siłą natury.

Podczas warsztatów pójdziemy za myślą Marii Pinińskiej-Bereś. Zbudujemy duże latawce i zastanowimy się, co i komu chcemy przekazać – a co wolelibyśmy tylko wyszeptać na wiatr…

Spotkanie poprowadzi Zofia Ozaist-Zgodzińska — historyczka sztuki i literaturoznawczyni, która zajmuje się edukacją muzealną i popularyzacją nauki. Bada, jak sposób przekazywania informacji wpływa na odbiorcę kultury w muzeach, w literaturze oraz w pamięci zbiorowej. Szuka najlepszych sposobów udostępniania sztuki i przekazywania wrażeń.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy:

Miesiąc Krakowianek 2024

Kolejny rok, pod egidą Miasta Krakowa, organizujemy marcowe wydarzenia w ramach „Miesiąca Krakowianek”. To szereg spotkań, spacerów i warsztatów podkreślających wyjątkową rolę kobiet i ukazujące zarówno historyczne, jak i współczesne doświadczenia Krakowianek w aspektach społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym.

Program w Dworku konsekwentnie budowany jest wokół spuścizny artystycznej Marii Pinińskiej-Bereś, Bettiny Bereś, a także Jerzego Beresia, mieszkających i tworzących na Prądniku Białym.

Autorką spotkań w Dworku jest popularyzatorka nauki, literaturoznawczyni, przewodniczka, współtwórczyni Muzeum Herstorii Sztuki – Zofia Ozaist-Zgodzińska.

Warsztaty

Podobne wydarzenia