Przeskocz do treści
plakat festiwalu ulica - czerwone tło, napis
Spektakl

36. ULICA Festival | 6.07

Teatr
darmowe
plenerowe
rodzinne

Zapraszamy do Dworku Białoprądnickiego na spektakle w ramach 36. ULICA Festival, które odbędą się 6 i 9.07! 

36. ULICA Festival – Radość z odzyskanego podwórka

36. ULICA Festival odbywa się pod hasłem „Radość z odzyskanego podwórka”. Poświęcony jest szeroko rozumianym zjawiskom, kwestiom i postaciom, dzięki którym możemy powrócić do dobrze znanych, choć już zapomnianych miejsc. Wszystkich tych, z których nigdy się nie wyrasta i do których z sentymentem się powraca.

Plac przy domu prócz synonimu bezpieczeństwa często identyfikowany jest z beztroską zabawą, przestrzenią wspólnych rozrywek i bycia razem. Jego siłą mimo niejednokrotnie skromnych powierzchni, odrapanych murów, sąsiedztwa śmietników i braku anonimowości była wspólnotowość. Kolektywny charakter. Wszystko robiło się razem: eksplorowało każdy kawałek wolnej przestrzeni, wznosiło budowle z piasku i szałasy z gałęzi. Bawiło się w chowanego i wspinało na drzewa. Na padające z ust matki nawoływania „Do domu!” każdorazowo odpowiadało się „Jeszcze chwilę”. Podwórko to miejsce psot, kreatywności, robienia czegoś z niczego i niepohamowanej zabawy. Jednak towarzyszący mu niegdyś gwar ucichł. Dziś przydomowe podwórka świecą pustkami – zostały wyparte przez atrakcje wirtualnego świata.

Teatr, który za przestrzeń swojej gry obiera ulice, place, podwórza, daje bezprecedensową możliwość powrotu na „ziemie obiecane”. Staje się też gwarancją niczym nieskrępowanej radości, która płynie z ich odzyskania.

Przybądźcie na tegoroczny festiwal ULICA. Spotkamy się w dniach od 6 do 9 lipca, w nadziei na wszystkie te emocje, o których już dawno zapomnieliście i myślicie, że powrót do nich nie jest możliwy. Zamknijcie oczy niczym klaun z festiwalowego afisza i oddajcie się marzeniom.

Trzy dzisiejsze spektakle zmieniły nieco rozkład gry i odbędą się w następującej kolejności:

  • 17:30 zamiast 18:00, Cía. eLe (Hiszpania): Roulettes (Ruletki)
  • 18:00 zamiast 18:30, Hilarilar Marionetas (Hiszpania): The Bellhop (Boy hotelowy)
  • 18.30 zamiast 17:30, Ola Muchin (Polska): Kukuryku.

Poniższy harmonogram został zaktualizowany.

Jakie spektakle odbędą się w Dworku Białoprądnickim 6.07 w ramach 36. ULICA Festival?

Cía. eLe (Hiszpania): Roulettes (Ruletki) | 15:00, 17:30

Ramiro Ramirez, starszy mężczyzna o ustalonych przyzwyczajeniach, wychodzi na spacer, tak jak to robił każdego wieczoru przez ostatnie pięć lat. Mimo że ma trudności w chodzeniu, upór popycha go, by dotrzeć na plac przed domem i zająć miejsce na ulubionej ławce. Ramiro nie wie jednak, że dzisiaj coś się zmieni. Jego ławka jest już zajęta. Za tę zmianę odpowiada Enzo Carbonara, wesoły dzieciak ulicy żyjący bez oporów i zasad. Enzo wzbudzi w Ramiro emocje, które skłonią go do pogodzenia się z samym sobą. Po tym spotkaniu życie starszego pana obierze nowy kurs.

Grupę teatralną Cía. eLe utworzyły w 2014 roku Marta Lorente i Raquel Batet. Twórczynie spotkały się w słynnej szkole lalkarskiej Taller de Marionetas założonej przez Pepe Otala w Barcelonie. Z myślą o poszukiwaniu nowych form wyrazu za pomocą lalek artystki stworzyły swój pierwszy spektakl Si tecontara… Rok później odbyła się premiera spektaklu Roulettes, który konsoliduje ich wspólny język teatralny. Od tego czasu spektakl został zaprezentowany na wielu festiwalach na całym świecie.


Hilarilar Marionetas (Hiszpania): The Bellhop (Boy hotelowy) | 15:30, 18:00

Przedstawienie przenosi nas w złoty wiek wielkich hoteli, gdzie hotelowi boye podskakiwali na dźwięk dzwonka. Występują w nim Recepcjonistka i jej Boy Hotelowy – ujmująca marionetka. Dla niego każdy dzień jest tak samo pełen ciężkiej pracy, choć bywa, że pojawiają się nowe okoliczności i niepowodzenia.
Ten pełen poezji i humoru spektakl dla widzów w każdym wieku brał udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Francji i Szwajcarii. Promował teatr lalek na placach i ulicach, budząc zachwyt wszędzie, gdzie się pojawił.

Laura Cortés rozpoczęła karierę aktorską w 2006 roku. Pracowała w kilku zespołach teatralnych. W 2014 roku w słynnej szkole lalkarskiej Taller de Marionetas w Barcelonie założonej przez Pepe Otala odkryła świat teatru lalek. Na przestrzeni lat 2016–2018 należała do zespołu aktorów lalkarzy Fills de Fusta, zdobywcy nagrody na World Puppet Festival w San Sebastián w 2016 roku. W 2019 roku powołała do życia własny teatr Hilarilar Marionetas, w którym pełni rolę dyrektorki i twórczyni spektakli.  

Alex Piras (Włochy): TIK-TAK | 16:00, 19:00

„Czerwony nos to najmniejsza maska na świecie, ale tylko wielkie serce może ją ożywić”. Spektakl rozgrywa się w magicznym kręgu, który wyznaczają sznur, duży zegar, drzwi, książka i róża. Te przedmioty w symboliczny sposób tworzą ścieżkę jak ze snu, którą będzie musiał podążyć główny bohater. Spektakl Tik-Tak to zapis onirycznej i poetyckiej podróży, którą Klaun podejmuje, aby zbliżyć się do swego wymarzonego obiektu – do róży. Paradoksalnie, im bardziej Klaun usiłuje to zrobić, tym bardziej róża się oddala. Dopiero wtedy, gdy on zdecyduje się zatrzymać, w tajemniczy sposób znajdzie się blisko róży.

Teatr Alexa Pirasa został powołany do życia w laboratorium Taller de Marionetas w Barcelonie. Alex rozpoczynał artystyczną drogę jako malarz. Następnie zajął się rzeźbą, a w 2013 roku odkrył świat marionetek. Po opanowaniu sztuki konstruowania lalek w rożnych technikach i z rozmaitych materiałów, a także zasad tworzenia scenografii, Alex zaczął pisać własne scenariusze i wystawiać autorskie spektakle, które prezentuje na festiwalach w całej Europie.


Bence Sarkadi Theater of Marionettes (Węgry): The Budapest Marionettes (Budapesztańskie marionetki) | 16:30, 19:30

Wielokrotnie nagradzane przedstawienie uliczne, w którym w cyklu krótkich historii z towarzyszeniem muzyki pojawia się szereg różnych marionetek. Spektakl od 2007 roku wciąż się rozwija i każdego roku prezentuje nowe elementy w ciągle zmieniającej się paradzie unikalnych lalek, imponujących umiejętności, dramaturgii, śmiechu i uroku. Spektakl dla widzów w każdym wieku.

Bence Sarkadi to uznany na całym świecie mistrz teatru lalek. Rozpoczął pracę z marionetkami w 1999 roku, a w 2007 roku rozpoczął pokazy jednoosobowych widowisk lalkowych. Występował na ulicach i scenach sześciu kontynentów i na całym świecie zdobył liczne prestiżowe nagrody. Jest on pierwszym i jedynym węgierskim lalkarzem solo zaproszonym do wykonania dwóch autorskich spektakli w programie „IN” podczas najbardziej prestiżowej imprezy lalkarskiej na świecie – Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes w Charleville-Mézières.


La Bayka (Chile): Fofi el Cachorro (Szczeniak Fofi) | 17:00

Fofi to mały piesek, który cieszy się życiem i kochającymi go ludźmi. Pewnego dnia zostaje porzucony w oczekiwaniu na śmierć… lub na nową szansę na szczęście. Szczeniak Fofi to familijny spektakl teatralny wykorzystujący marionetki i kukiełki, a także grę aktora, który za pomocą gestów i dźwięków snuje wzruszającą opowieść o Fofim, uroczym szczeniaku i jego trudnych relacjach z ludzkim opiekunem – człowiekiem samolubnym i próżnym, myślącym tylko o rozrywkach i nie przejmującym się konsekwencjami. Używając dużej dawki ironii i humoru, La Bayka pragnie tym spektaklem zwrócić uwagę na problem złego traktowania i porzucania zwierząt domowych.

Teatr La Bayka powstał w 2019 roku. Tworzą go Mauricio Riobó z zespołu Mau Teatro oraz Aleksandra Muchin z zespołu Ola Muchin. Jedną z jego głównych cech jest potrzeba eksperymentowania z różnymi środkami scenicznymi i plastycznymi w celu znalezienia własnego języka i estetyki, zawsze z obfitą dozą humoru. Mauricio Riobó, autor spektaklu Fofi the Puppy, rozpoczął pracę jako aktor w 1991 roku w mieście Iquique (Chile). Trzy lata później włączył do swoich spektakli lalki, co pozwoliło mu powiązać sztukę dramatyczną i narrację werbalną ze sztukami plastycznymi. Uczestniczył w produkcjach różnych grup teatralnych w Chile. W 2000 roku został zaproszony przez Teatro Granit (Belfort, Francja) do udziału w przedstawieniu La Lampe sur la Terre pod kierownictwem Ézéquiela Garcii-Romeu. Od tego czasu Riobó kontynuuje karierę w Europie.


Ola Muchin (Polska): Kukuryku | 18:30

Kukuryku to historia dwóch fantastycznych istot, wiedźmy Muji i maga Osvaldo. Każde z nich na własną rękę szuka nieosiągalnego Złotego Jaja Kukuryku. Osvaldo, charyzmatyczny iluzjonista wspierany przez niekonwencjonalnego asystenta kurczaka, zaskakuje publiczność ekstrawaganckimi sztuczkami. Jego magia jest tak nieprzewidywalna, że często on sam nie wie, jak skończą się jego popisy. Tymczasem Muja, ekscentryczna i szalona wiedźma, próbuje opanować gadżety magika, by osiągnąć swój niecny cel, co prowadzi do jeszcze bardziej komicznego chaosu. Spektakl opowiada w ten sposób o wdzięku i pięknie porażki. Z surrealistycznym humorem relacjonuje historię kobiety i mężczyzny, wrażliwych istot obsesyjnie poszukujących wymarzonego magicznego przedmiotu – symbolu szczęścia i pomyślności.

Socjolożka z wykształcenia – Ola Muchin – jest samoukiem w zakresie sztuk scenicznych. W 2013 roku postanowiła poświęcić się sztukom performatywnym. Krok po kroku opanowała narzędzia, które pozwalają jej – poprzez postacie klauna i błazna – prowadzić z publicznością bezsłowny poetycki dyskurs w komediowym tonie. Łączy teatr lalek z komedią wizualną i sztuką uliczną. Postacie i scenografie tworzy z użyciem tekstyliów: tkanin organicznych, jak wełna, i pochodzących z recyklingu. W ciągu 10 lat pracy na scenie Ola Muchin występowała w 29 krajach. Obecnie mieszka w Hospitalet de Llobregat (Hiszpania. Realizuje tam nowe projekty jako aktorka i menedżerka kultury w zespole teatralnym i przestrzeni twórczej „La Bayka” stworzonej wspólnie z Mauricio Riobó. Na ULICA Festival przygotowała autorski spektakl.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!


Organizatorem 36. edycji międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival jest TEATR KTO. Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie wydarzenia.

Sprawdź, co będzie działo się 9.07 podczas Festivalu ULICA w Dworku Białoprądnickim

Teatr

Podobne wydarzenia