Przeskocz do treści
Czarno-białe zdjęcie modernistycznego kompleksu budynków, na które naniesiono różnokolorowe prostokąty we wzory - kropki, paski, łaty
Spacer

Spacery Białoprądnickie | Za rogatką prądnicką: rubieże modernizmu 

Spotkanie
darmowe
grupowe
plenerowe

Ruszcie z nami poza utarty szlak, by poznać tajemnice i ukryte piękno naszej dzielnicy – Prądnika Białego. W sobotę, 5 sierpnia 2023 roku, o godz. 10.30, zapraszamy na spacer śladami modernizmu, czyli za rogatką prądnicką: rubieże modernizmu.

Wycieczka będzie drugą z cyklu trzech realizowanych w ramach zadania „Spacery białoprądnickie” (BO.D4.41/22).

Spacer „Za rogatką prądnicką: rubieże modernizmu”

W dwudziestoleciu międzywojennym za rogatką prądnicką najlepsi polscy architekci wznosili gmachy dumnie reprezentujące odrodzony kraj. Co z nich pozostało do naszych czasów? Wiemy coraz więcej o modernistycznej architekturze innych części Krakowa, czas odkrywać północną część miasta. Zachowane detale art deco doprowadzą nas do pracowni artystów z kolejnej epoki. Zobaczymy miejsca, w których tworzyli Maria Pinińska-Bereś i Jerzy Bereś, Celina Styrylska-Taranczewska i Wacław Taranczewski, Jan Szancenbach i inni artyści, których prace znamy z przestrzeni Krakowa. Porozmawiamy o artystycznym szkle epoki PRL z huty „Prądniczanka”, o bursie dla chłopców i zmianach w filantropii. Wycieczka „poza utartym szlakiem” pokazuje miasto od podszewki. Od dawnych koncepcji na czystość i porządek w Krakowie, przez życiowe anegdotki i ciekawostki, aż po historię utrwaloną w zmianach nazw. W takim zbliżeniu Prądnik staje się fascynującym labiryntem wzajemnych inspiracji.

Naszą przewodniczką po zakamarkach Prądnika Białego będzie Zofia Ozaist-Zgodzińska.

Spacer realizowany w ramach zadania Budżetu Obywatelskie 2022 „Spacery Białoprądnickie” (BO.D4.41/22).

Informacje praktyczne

Termin: sobota, 5 sierpnia 2023, godz. 10.30

Miejsce zbiórki: koło dawnej rogatki prądnickiej, ul. Prądnicka 34 (przystanek MPK „Szpital Narutowicza”). Meta: Dworek Białoprądnicki.

Spacer jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Informujemy, że przed rozpoczęciem wycieczki uczestnicy zostaną poproszeni o podanie swoich danych (w tym nr PESEL) z uwagi na konieczność ubezpieczenia.

Uczestnicy niepełnoletni muszą znajdować się pod opieką rodziców/opiekunów.

Kolejny zaplanowany spacer: Za rogatką prądnicką: szopkarze, artyści i zbójcy (termin: 2.09.2023, godz.10.30, informacje wkrótce).

Spotkanie

Podobne wydarzenia